Dolores Ljiljana Bata Arambasic: Smíření rodin? Dědeček i strýc by si to určitě přáli

Co se děje 7. 3. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN - Usměvavá dáma, Dolores L. Bata Arambasic, vnučka J. A. Bati, se už řadu let snaží dostat do povědomí lidí nejenom v České republice, ale i dalších zemích o tom, kdo byl ve skutečnosti její dědeček. Ten by právě dnes oslavil 120 narozeniny a právě to je i důvod, proč si po celý týden lidé ve Zlíně i okolí tuto událost připomínají řadou výstav, přednášek i jiných zajímavých akcí. Sama Dolores Zlín už několik let pravidelně navštěvuje a jak říká: „Kdykoliv sem přijedu, cítím se tu jako doma.“

Jaké je současné povědomí veřejnosti o vašem dědečkovi, změnilo se to za ty poslední roky?

Když jsem sem začala jezdit, měli jsme spory. Byla tu hodně cítiti antipatie. Lidé si často pletli Tomáše s Janem i Tomíkem (syna T. Bati zakladatele), často je míchali dohromady a pomalu nevěděli o tom, že nějaký Jan Antonín Baťa také existoval a že po smrti svého strýce Tomáše vedl sedm let firmu. Nikdo nevěděl, co dalšího dokázal vybudovat a udělat. Proto, když mě zástupci Zlína před lety navštívili, otevřela jsem jim naše archivy a pustili jsme se do této práce. A podle mě ta změna nastala a lidé už začínají chápat, jaká nespravedlnost se dědečkovi stala.

Není tajemstvím, že se řadu let zatím marně snažíte i o návrat majetku, který ale zatím soudy nepovolily. Poslední slovo měl Ústavní soud, který vaši žádost zamítl. Zvažujete stále dovolání se k Evropskému soudu?

Pořád máme naději, že se nám majetek vrátí. Důležité je, že všechno nebylo zbouráno. Sice to není tak, jak by mělo být. A často si říkám, jak by to tu vypadalo, kdyby se nic z toho, co se dál událo mé rodině, nestalo. Nicméně je to pro mě těžké a nesmírně těžce to nesla má maminka. Ale určitě se nevzdáme. Počkám na bratrance, který má přijet z USA a s kterým se radíme o dalším postupu. Hodláme však bojovat dál. A na to samé připravujeme i své děti a vnuky.

Je nějaké místo ve Zlíně, které jste si zamilovala a nikdy nevynecháte jeho návštěvu?

Rozhodně je to náš dům. (vila J. A. Bati, sídlo Českého rozhlasu pozn.)

Jaké jsou v současnosti vaše vztahy s rodinou Tomáše Bati? Před několika dny zesnula i jeho manželka Sonja, proběhla v rámci této události nějaká komunikace mezi vámi?

Bohužel, nejsme stále v sociálním kontaktu. Ale má rodina je připravena na vše a já věřím, že jednoho dne si všichni sedneme a popovídáme si o tom, co se vlastně stalo. Víte, jsem přesvědčena o tom, že ani Tomovy děti nevědí celou pravdu. Ale já věřím, že jeho potomci budou vstřícnější, že si jednou najdou čas si s námi sednout a vztahy se urovnají. Můj dědeček i strýc Tomáš by si to určitě hodně přáli.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam