Premiér v demisi Andrej Babiš se ve Zlíně zajímal o památky z baťovské éry

Foto: MěÚ ZlínFoto: MěÚ Zlín
Foto: MěÚ Zlín
Co se děje 6. 3. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Rozestavěný Památník Tomáše Bati si při pondělní návštěvě Zlína prohlédl premiér v demisi Andrej Babiš. V rámci svého programu v krajském městě se zajímal i o obnovu Velkého kina, další památky z baťovské éry, server Zlin.cz o tom informoval mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

„Tomáš Baťa byl člověk s velkou vizí. A tuto vizi dokázal popsat. Škoda, že ji nečetl Václav Klaus," prohlásil Andrej Babiš během krátké prohlídky památníku.

Premiér, kterého doprovázeli i někteří členové vlády nebo hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, se o obnovu památníku zajímá. „Přispěl k tomu, že jsme na tento projekt získali dotaci ve výši 32 milionů korun z Ministerstva kultury. Byla k tomu potřeba celá řada jednání, ale jsem rád, že jsem je tehdy podstoupil," konstatoval primátor Miroslav Adámek, který Andreje Babiše krátce seznámil s vývojem stavebních prací. Dodal, že město se s žádostí o dotaci obrátí na vládu i v případě Velkého kina, které je nyní kvůli havarijnímu stavu uzavřené.

Památník se vrací do původní podoby z 30. let minulého století, kdy byl nazýván „skleněným krystalem" a stal se jedním ze symbolů Zlína. Ubourány byly obě postranní přístavby, došlo k odstranění nevhodných podlahových konstrukcí a připravuje se položení nových podlah. „Stavební práce běží dle harmonogramu. Bohužel s maketou letadla to termínově již tak hladce nejde, a proto nebude umístěna v památníku ihned po dokončení jeho obnovy po stavební stránce. Památník Tomáše Bati je ukázkou, jak úspěšně mohou stát a město realizovat konkrétní projekty," prohlásil náměstek primátora Jiří Korec během prohlídky stavby.

Do památníku se vrátí maketa letadla Junkers F 13, ve které přišel v roce 1932 o život Tomáš Baťa, zakladatel slavného obuvnického impéria. Stroj bude postaven v měřítku 1:1, oproti originálu bude maketa jiná pouze v tom, že nebude mít motor a interiér pro pasažéry.

Obnovení Památníku Tomáše Bati vyjde na asi 70 milionů korun. Kromě dotace z Ministerstva kultury a peněz z rozpočtu města jsou využity i prostředky z veřejné sbírky nazývané Zlíňané sobě, která již vynesla více než 600 tisíc korun. Památník bude znovu otevřen ve druhé polovině letošního roku.

Video: Výjezd Vlády ČR ve Zlínském kraji

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam