Zlínští akademici vyvinuli vrhací židli pro handicapované sportovce

Foto: UTBFoto: UTB
Foto: UTB
Co se děje 6. 3. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Akademici z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) vyvinuli multifunkční sportovní zařízení pro handicapované sportovce – vrhací židli. Serveru Zlin.cz to sdělil Jan Malý z tiskového oddělení UTB.

Tomu, jak zajistit handicapovaným lepší možnosti ke sportování, se tým z UTB pod vedením ředitele Ústavu tělesné výchovy Zdeňka Melichárka věnuje už  dlouhodobě. Nyní v rámci programu GAMA Technologické agentury ČR akademici vyvinuli multifunkční sportovní zařízení pro handicapované sportovce – vrhací židli.

„Jedinečnost židle spočívá především v univerzálnosti jejího použití. Sportovci s tělesným postižením ji mohou využívat při různých atletických disciplínách – vrhu koulí, hodu diskem, oštěpem, kuželkou apod. Je určena pro sportovce všech věkových kategorií, různé tělesné váhy, pohlaví, handicapu, pravákům i levákům," řekl Melichárek. Konstrukci židle charakterizuje snadná rozložitelnost na dílčí komponenty, jejich nízká hmotnost a snadná skladovatelnost. „Váha vrhací židle usnadňuje sportovcům přepravu a v konečném důsledku šetří rovněž náklady, například při letecké dopravě. Zařízení splňuje veškerá kritéria, která jsou stanovena atletickou asociací (v ČR i v zahraničí)," doplnil Melichárek.

Při testech prvního prototypu židle v praxi se ukázalo, že při jejím použití sportovcem s vyšší tělesnou hmotností došlo k deformacím některých součástí. „S ohledem na tento fakt i na základě požadavků potenciálních výrobců byl zvolen nový typ konstrukčního materiálu s využitím nerezových trubkových profilů. Odpadla tak potřeba některých technologických operací, zejména povrchové úpravy. Celková tuhost vrhací stolice se zvýšila a snížila se pracnost, a tím i náklady na výrobu vrhací židle.

V současné době probíhá jednání s jedním z možných licenčních partnerů, společností z Brna, která dlouhodobě působí v oblasti výroby pomůcek pro zdravotně postižené a s daným trhem (minimálně na úrovni střední i západní Evropy) má dlouholeté zkušenosti. Uzavření licenční smlouvy se předpokládá v průběhu letošního roku. Snahou řešitelů je nabídnout licenci i dalším subjektům, které se v oblasti trhu zdravotně postižených dlouhodobě pohybují a projevili zájem o spolupráci. „Dle závěrů z průzkumu trhu se v budoucnu může jednat o výrobu asi 50 vrhačských židlí za rok," uzavřela Ivana Bartoníková, ředitelka Centra transferu technologií UTB, které se stará o uplatnění výstupů vědy a výzkumu v praxi. Vrhačská židle už byla představena na výstavě v Berlíně, kde se s ní seznámili zájemci z Itálie, Irska, Německa, Brazílie, Gruzie a Kazachstánu.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam