Neznámý pachatel znečistil vrt prameniště VaK v Hulíně

Foto: www.vak-km.czFoto: www.vak-km.cz
Foto: www.vak-km.cz
Co se děje 6. 3. 2018 | Autor: Irena Frolová

HULÍN - Neznámý pachatel nalil olejovitou látku do vrtů prameniště společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) v Hulíně. VaK se ihned obrátil na policii, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

„Okamžitě jsme zastavili čerpání vody z Hulína a přepojili jej na náhradní prameniště. Dodávky pitné vody nejsou v žádném případě ohroženy," uvedl předseda představenstva a ředitel VaK Ladislav Lejsal.

Zaměstnanci společnosti při pravidelné kontrole zjistili, že byly uražené zámky na bráně plotu jímacího území Hulín. Poškozeny byly i dvě větrací šachty u montážních vstupů do podzemní komory vrtu S7 a S8. Ve vrtech na hladině podzemní vody pak objevili olejovitou látku, které odhadem bylo několik desítek litrů. „Říkám tomu teroristický útok. Musíme počítat s tím, že ve vodě je nejprudší jed. Teprve rozborem zjistíme, o jakou látku se jedná," poznamenal Lejsal.

Podle výsledků rozboru pak bude stanoven postup sanace vrtů a čištění potrubí. „Odhaduji, že to potrvá asi týden. Škody se budou pohybovat ve statisících korun," doplnil Lejsal. „Ohrožení zdrojů pitné vody je neomluvitelným činem, pro který nemám pochopení. Věřím, že policie pachatele najde a že bude po zásluze potrestán," dodal starosta Kroměříže a místopředseda představenstva VaK Jaroslav Němec.

Podle Lejsala čelila vodárenská infrastruktura VaK v posledních letech už dvěma podobným útokům, které se staly v Morkovicích a v Tučapech. Opravený přivaděč surové vody vedoucí z prameniště v Hulíně na úpravnu vody do Kroměříže otevřel VaK loni na konci září. Jedná se o klíčovou investici, díky které VaK může odběratelům minimálně na 50 let garantovat dostatečné množství vody pro zásobování celého okresu Kroměříž i městysu Nezamyslice a obce Srbce na Prostějovsku.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam