Michaela Blahová: Sociální služby nabízejí pomocnou ruku v nejrůznějších životních situacích

Foto: Jiří BalátFoto: Jiří Balát
Foto: Jiří Balát
Okno do kraje 6. 3. 2018 | Zdroj: Helena Mráčková

ZLÍNSKÝ KRAJ  - Krajská radní pro sociální záležitosti, neziskový sektor a rodinnou politiku Michaela Blahová označila v úvodníku březnového Okna do kraje za prioritu svého resortu vytvoření takového systému sociálních služeb ve Zlínském kraji, v němž bude sociální péče dostupná všem, kdo ji potřebují - nejen ve městech, ale také v malých vesnicích.

„Abychom zpřehlednili reálnou nabídku těchto služeb a jejich kapacit, vytvořili jsme mapu, která nám - zatím pro vnitřní potřebu - názorně ukazuje, zdali jsou sociální služby včetně dotací do nich plynoucích rozprostřeny rovnoměrně a spravedlivě, případně kde jsou tzv. bílá místa. Toto je proces, který kontinuálně probíhá – na základě požadavků z terénu a v těsné spolupráci s obcemi, kdy se průběžné komunitní plánování odvíjí podle reálné poptávky po konkrétních službách přímo z terénu,“ řekla radní Michaela Blahová. Proto také na březnovém setkání krajské rady se starosty měst a obcí bude tomuto tématu věnována pozornost, aby vedení kraje přímo z obcí přicházely podněty na posilování kapacity služeb tam, kde chybí.

Radní Michaela Blahová také zdůraznila, že sociální služby zdaleka nejsou jen pobytová zařízení typu „domova pro seniory“, „domova se zvláštním režimem“, „domova pro osoby se zdravotním postižením“, případně „chráněného bydlení“. Je to podle ní mnohem rozmanitější škála různých služeb, které fungují jako pomoc při zvládání nepříznivých situací, do nichž se dostávají jednotlivci i rodiny z nejrůznějších důvodů. „Sociální služby bývají bohužel někdy vnímány jako krajní řešení něčeho nezvládnutého, a přitom mají ohromný potenciál při včasném využití správné služby. Je to podaná ruka pro nabídku pomoci, ať už v péči o seniora nebo osobu se zdravotním postižením, zadluženost, pomoc se závislostmi, pomoc rodinám s dětmi v nepříznivém rodinném nebo sociálním prostředí, nácvik základních dovedností lidí s mentálním postižením a podobně,“ řekla Michaela Blahová.

„Vloni jsme zavedli novinku – oceňování lidí, kteří pečují o své blízké v domácím prostředí, případně na sebe vzali roli pěstounů. Jsou to silné životní příběhy, za nimiž stojí velmi náročná a obětavá práce. Tímto chceme zvýšit povědomí o tom, že pečovat v domácím prostředí lze i o člověka, který je imobilní, ležící. Ovšem pouze za předpokladu, že si pečující dokáže chránit vlastní síly. Proto také při hodnocení bereme v úvahu, jestli kandidát sám využívá nabídky pomoci sociálních služeb ve smyslu prevence syndromu vyhoření,“ uvedla radní.

Vzhledem ke stárnutí populace se těžiště sociálních služeb logicky přesouvá do péče o seniory. „Mnozí se obávají, že když už se nezvládnou sami o sebe postarat, jedinou variantou je domov důchodců. Často se zapomíná na pestrou síť ambulantních a terénních služeb, například denních center a stacionářů, díky kterým mohou senioři zůstat v domácím prostředí, a přitom se jim dostane potřebné péče i sociálních vztahů,“ dodala radní Blahová s tím, že potřebuje-li člověk pomoc, musí o ni především sám stát a zajímat se o možnosti. Ty jsou k nalezení na webu: http://www.socialnisluzbyzk.cz/

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam