Na zlínském zámku jsou k vidění díla legendární sklářské dvojice

Ilustrační foto (Foto: Zlínský zámek)Ilustrační foto (Foto: Zlínský zámek)
Ilustrační foto (Foto: Zlínský zámek)
Kultura 7. 3. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Legendární sklářská dvojice, manželé Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová, vystavují v Galerii Václava Chada na zlínském zámku. Výstava nazvaná Otisk anděla zde bude k vidění do 20. května, serveru Zlin.cz to za galerii řekla Kateřiina Martykánová.

Libenský a Brychtová patří k nejslavnějším českým sklářským umělcům. V rámci jejich zlínské výstavy jsou v plánu i dvě komentované prohlídky.

Návštěvníci galerie mohou obdivovat skleněné plastiky manželů Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. „Sklo je pro nás výchozím médiem, ale svou povahou i vlastnostmi něčím víc než jen prostředkem našeho výtvarného vyjadřování. Proto nemůžeme jinak, než být stále v jeho blízkosti," prohlásili sami autoři.

Společně tvořili od začátku 50. let. Při práci se sklem zdokonalili metodu technologií tavení a technik opracování skleněné hmoty. Jejich díla jsou zastoupena ve sbírkách po celém světě (Perth, New York, Coburg, Los Angeles, Paříž, Amsterdam, Londýn, Jokohama,...). Pro Svatováclavskou kapli Chrámu sv. Víta v Praze vytvořili barevné vitráže.

„Na sklo nazírali jako na bytostně svéprávný a jiným výtvarným prostředkům rovnocenný fenomén," vysvětlila kurátorka výstavy Silvie Stanická. Ve Zlíně je jejich dílo zastoupeno stěžejní částí jejich sochařské práce - proslulými plastikami z taveného skla (např. Intersekce, Horizont, Rubáš II, Kříž a další).

Výstava Otisk anděla v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku je přístupná do 20. května. Otevírací doba je od úterý do pátku od 14.00 do 17.00 hodin, v sobotu od 10.00 do 17.00 a v neděli od 14.00 do 17.00 hodin. Vstupné je v jednotné výši 50 korun. Naplánovány jsou dvě komentované prohlídky – ve čtvrtek 22. března v 17.00 hodin a v pátek 18. května ve 20.00 hodin.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam