Kvůli chystaným změnám v nemocnici se v Kroměříži uskuteční schůzka starostů

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 8. 3. 2018 | Autor: Irena Frolová

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížská radnice svolává setkání starostů regionu kvůli změnám v nemocnici v Kroměříži, které plánuje Zlínský kraj. Server Zlin.cz o tom informoval muvčí města Jan Vondrášek.

„Zachování dostupné lékařské péče pro občany Kroměřížska je zásadním tématem a prioritou. Názor starostů obcí a měst našeho regionu je pro nás důležitý, proto jsem svolal tuto schůzku, abychom věc probrali," uvedl starosta Jaroslav Němec.

Setkání se uskuteční ve čtvrtek 15. března na kroměřížské radnici. Pozváni byli starostové obcí, které spadají pod Kroměříž jakožto obec s rozšířenou působností, a také starostové Holešova a Bystřice pod Hostýnem, dvou dalších obcí s rozšířenou působností na Kroměřížsku.

Debatu o změnách v nemocnici zahájil hejtman Jiří Čunek v rozhovoru v tisku loni v prosinci, kde zmínil možné zrušení porodnice v Kroměříži i některých dalších oddělení nemocnice. Tyto informace se objevily i v pracovním dokumentu hejtmanství. Na únorovém zasedání dostali krajští zastupitelé dokument nazvaný Základní směry řízení nemocnic založených Zlínským krajem pro období 2018 - 2020.

Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic založených Zlínským krajem, v něm na 23 stranách píše o koncentraci většiny důležitých oborů do Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB). V kroměřížské nemocnici by sice měla být nakonec zachována porodnice, skončí však údajně dětské lůžkové oddělení. Další dosud samostatné obory by měly mít společný lůžkový fond. Týká se to třeba chirurgie, urologie, gynekologie a ortopedie a také interny, neurologie a plicního oddělení.

Čunek se zúčastnil 8. února zastupitelstva v Kroměříži. Na otázky zastupitelů například na to, jaký bude mít společný lůžkový fond dopad na počet a odbornost sloužícího personálu, ale neodpověděl. Nevyhověl ani žádosti starosty o to, aby zástupci Kroměříže byli zařazeni do pracovní skupiny, která o budoucnosti nemocnice jedná. Podle Čunka ekonomické aspekty posoudí ředitelé čtyř krajských nemocnic a odborné primáři. Krajští zastupitelé by podle hejtmana měli koncept schvalovat 23. dubna. Čunek zmínil i to, že v Kroměříži přibydou ambulance a že nemocnice bude zaměřená kromě diagnostiky na rehabilitaci a následnou péči. Podle něj budou lidé jezdit za kvalitní péčí, a to i desítky kilometrů daleko.

Na pracovní schůzi zastupitelů Kroměříže 15. února pak vystoupil Maráček, který ale hejtmanova slova nepotvrdil. Podle něj bude materiál v prvním pololetí roku projednán s primáři nemocnic i s odbornými autoritami jednotlivých oborů. Podle Maráčka se jedná o návrh, o kterém se bude diskutovat, ne o materiál ke schválení. Podle něj navíc koncentrovat všechnu akutní a onkologickou péči v KNTB nyní z prostorových důvodů ani nelze.

Zastupitelstvo města Kroměříže přijalo poté usnesení, ve kterém žádá hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka a členy krajského zastupitelstva o zachování dostupné lékařské péče v Kroměřížské nemocnici ve stávajících oborech pro všechny obyvatele regionu. Žádá také o přepracování materiálu Základní směry řízení nemocnic založených Zlínským krajem pro období 2018 – 2020 a o přizvání zástupců města a odborné lékařské veřejnosti k tomuto procesu.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam