Za znásilnění dvou sester požaduje žalobce pro mladíka až 7,5 leté vězení

Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)
Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 8. 3. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Sedm a půl let natvrdo. Takový trest navrhl státní zástupce pro dvacetiletého Lukáše V. ze Slovácka, kterého obžaloba viní ze znásilnění dvou sester. Jedné z nich bylo čtrnáct, druhé teprve třináct let. Mladík ale svou vinu popírá. Svůj verdikt se ale dozví na konci března.

Vše se mělo odehrát v letech 2015 a 2016. Obě sestry se stýkaly s partou starších lidí, mezi nimiž byl i L. V. Všichni se scházeli ve starém vagonu, z něhož měli udělanou chatu. Právě tam měl mladík znásilnit první ze sester, která tam jednu noc přespala. „Chtěla jsem spát, ale přisunul se ke mně. Začal na mě sahat, snažila jsem mu ruku oddělávat. Ale nechtěl přestat, začal být agresivní. Pak mě přetočil na záda a vlezl na mě. Jednou rukou mi držel ruce nad hlavou, druhou rukou mi svlékal kalhotky,“ popisovala. Chvilku se prý přetahovali, mladík byl ale silnější a dosáhl svého. Nakonec s ním udržovala dál intimní poměr. Druhou sestru, která měla v té době třináct, měl znásilnit o pár měsíců později, ve svém autě. L. V. vše od počátku popírá. Tvrdí, že se mu tím sestry chtějí pomstít za to, že si jich nevšímal.

 Na případ se přišlo ve chvíli, kdy měla mladší z dívek problémy a musela jít na gynekologickou prohlídku. Tam se zjistilo, že už není panna. Jenomže to nebyla ani její sestra. Obě se během šetření na policii i u psychologů přiznaly, že měly několik sexuálních partnerů, včetně svých spolužáků. Během psychologického vyšetření se také přišlo na to, že mladší z dívek zřejmě znásilněna nebyla. „Nepochybuji o tom, že se v autě něco stalo. Ale jen do určité míry. Prý se jí skutečně pokoušel rozepínat kalhoty. Ale vzhledem k tomu, že se bránila, kopala a řvala, ho to asi po patnácti minutách mělo přestat bavit a nechal toho. V autě šlo tedy nakonec jen o pokus,“ uvedla u soudu psycholožka Milada Kristková. Tímto způsobem se prý dívka snažila skrýt své předchozí partnery. Podle psycholožky ale mladší z dívek velice často měnila svou výpověď, a je celkově nedůvěryhodná. „Má snížené IQ, které je na hranici slaboduchosti. Nedomýšlí důsledky svého jednání. Je impulzivní a říká v podstatě to, co se jí zrovna hodí,“ vysvětlovala psycholožka. I v případě znásilnění starší sestry jsou pochybnosti.“ Jí šlo o to, aby s ní začal chodit, což se jí podařilo. Nehodnotila to jako znásilnění, ale nečekala to. Líbil se jí a usilovala o něj, proto si šla za ním lehnout,“ uváděla psycholožka.

Soudce Jiří Dufek si proto pozval k výslechu obě sestry. Po dobu jejich výpovědí byla veřejnost, právě kvůli jejich nízkému věku, ze soudní síně vyloučena. Po jejich výsleších zazněly závěrečné řeči.

Rodiče o údajných znásilněních svých dcer nic netušili. Naopak je popsali jako velice spolehlivé a chytré dívky, které nemají žádné problémy, a to ani ve škole. „Obě mají rády hudbu, hrají na klavír, flétnu, do školy chodí pravidelně. Nevím o žádných výchovných problémech. O této věci jsem se dozvěděl od manželky, které to oznámila policie,“ vypověděl otec dívek.  Matka připustila, že byly dcery párkrát v noci mimo dům. „Jednou nebo dvakrát byly přes noc pryč. Nic mi neřekly. Chodívaly jsme je s nejstarší dcerou hledat, ale nikdy jsme je nenašly. O tom, co se stalo, mi řekla až policie. Ptala jsem se jí, co se stalo, ale nechtěla o tom mluvit. Já o tom vůbec nic nevím,“ sdělila policii matka dívek. Nicméně podle výpovědi svědků i sociálních pracovnic není rodina funkční. Otec je většinu času pryč a matka se více než výchově dcer věnuje láhvi alkoholu. Dívky tak doslova vyrůstají jako kůl v plotě.

Ale ani pověst mladíka není zrovna nejrůžovější. Většina svědků ho označila jako problémového a agresivního, který má za sebou už jedno znásilnění, vykradení chaty a několik bitek. L. V. je navíc v podmínce za to, že před dvěma lety vulgárně nadával policistům, vyhrožoval jim, že zabije je i jejich rodiny.

Podle psychologů je L. V. dost nezralý, má tendenci k manipulaci a agresivitě, kterou není schopen korigovat. „Je to introvertní individualista, který se od reálného světa spíše odklání. Může se chovat vztahovačně a podezíravě. Ve společnosti mu na jeho pozici dost záleží. Je nezodpovědný, neschopný se poučit ze svých předchozích zkušeností,“ tvrdí se v posudku. Nicméně, duševní chorobu i jakoukoliv sexuální poruchu u něj odborníci vyloučili.

Státní zástupce i obhájce L. V. už ale přednesli ve středu své závěrečné řeči. Každý má na věc jiný pohled. Zatímco obhájce mladíka dívkám nevěří a označil je za věrohodné, státní zástupce o nich nepochybuje. Podle jeho slov výpovědi obou dívek jsou podány očima dítěte, což dokazuje, že v době spáchání skutku dívky dětmi ještě byly. „Troufám si říct, že jde o muže nezdravě ambiciózního s agresivními rysy,“ uvedl Leo Foltýn. Ten také poukázal na fakt, že mladík byl za násilné chování již trestán.  „Obžalovaný chápal situaci a věděl o co jde, mohl si lidově řečeno: “nechat zajít chuť“ na tyto děvčata,“ uváděl žalobce a pro Vaculu nakonec požaduje trest 7,5 let vězením. Naopak obhájce mladíka je toho názoru, že jde jen o čistou mstu dívek, které neunesly odmítnutí obžalovaného a jeho novou přítelkyni. Navíc jsou podle závěrů psychologa dívky nevěrohodné nejen svými výpověďmi, ale také svým chováním, což dokládal i jejich komunikací na facebooku, na němž se vyjadřují i dost vulgárně. „Sex byl pro obě potřebou a součástí běžného života. Nikdo je nemusel znásilňovat a přemlouvat. Aktivní v této oblasti byly obě samy,“ podotkl obhájce Ivo Dvořáček. Ten navrhl zprostit L. V. obžaloby.

Soud svůj verdikt vynese 28. března. Zda se jej osobně účastní i mladík, není jisté. Od počátku soudního procesu odmítl osobní přítomnost na jednání.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam