Milionová loupež ve zlatnictví: Zničilo mi to život, tvrdí jeden z hrdinů, kterého lupiči postřelili

Co se děje 13. 3. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Zlato za více než 1,2 milionu korun, dva maskovaní lupiči a vážně zraněni dva muži. To jsou následky loupežného přepadení, které se stalo před třemi lety v Uherském Hradišti. Policii se po více než dvou letech podařilo údajné pachatele dopadnout a z loupeže obvinit Martina S. a Miloše Z. z Hodonínska. A tímto případem se od úterý zabývá i zlínský krajský soud. Pokud se jim prokáže vina, hrozí jim až dvanáctileté vězení.

Tento případ je starý již tři roky. Bylo 8. září, krátce před polednem, když do zlatnictví v Hradební ulici v Uherském Hradišti vtrhli dva zakuklenci. Jeden z nich vběhl za prodavačkou za pult, páčidlem otevřel zásuvku se šperky a vysypal si ji do připravené tašky. Druhý z mužů mezitím otevřel vitríny a vybral z nich cennosti. Drama nastalo ve chvíli, kdy se do celého případu vmísili dva náhodní kolemjdoucí. Oba se snažili mužům zabránit v útěku. Během toho se strhla obrovská strkanice, která skončila výstřelem. Podle obžaloby měl Miloš Z. vytáhnout pistoli a jednoho z mužů střelit do nohy. Svou kořist si ale nakonec pachatelé neodnesli, protože jeden ze zraněných mužů strhl lupiči při útěku tašku z ramene. Oba zakuklenci nakonec odjeli na motorce s prázdnou neznámo kam. Policie po nich pátrala více než dva roky. Loni na podzim si nakonec přišli pro devětadvacetiletého Martina S. a dvaačtyřicetiletého Miloše Z.

 Zatímco starší z mužů již od počátku cokoliv odmítá k případu říct a omluvil se i z jednání, mladší popírá, že by kdy ve zlatnictví vůbec byl. „Nerozumím tomu, jak jsem se sem vůbec dostal. Nikdy jsem v klenotnictví nebyl a nic jsem neudělal. Uherské Hradiště ani moc neznám, jezdím tam jen do aquaparku. Pana Miloše Z. znám, ale jen z pracovní pozice, protože jsem párkrát pro něj něco svařoval. Kromě toho jsem s ním nic víc nepodnikal,“ vysvětloval.

V případu však není moc důkazů. Jediné, co proti mužům hovoří, jsou pachové stopy na místě činu a  snímky dvou jezdců na motorce v helmách. „Ramena, helma i postava, to rozhodně nejsem já na té fotce. Pravda je, že jsem jezdil s přítelkyní na motorce, měli jsme žlutou Hondu. Ale tuto motorku nepoznávám, je to starý vrak,“ reagoval na přednesené důkazy mladý muž. Sám si prý ani neumí vysvětlit, jak se dostaly jeho pachové stopy na věci do zlatnictví. „Nikdy jsem tam nebyl. Jediné, co mě napadlo je to, že když jsem dělal u Miloše Z., měl jsem s sebou svářečské rukavice, které jsem poznal na jedné z fotek. A jsem si skoro jistý, že jsem je tehdy zapomněl na dílně. A to bylo asi týden před tím přepadením,“ vysvětloval Martin S. V ten den, kdy se celá událost stala, byl prý se svým kolegou na dílně, kde svářeli stříšky a tato událost je podle něj zaznamenána i v pracovním deníku.

Soud také vyslechl oba zraněné muže. „Viděl jsem pána, který držel ty dveře, tak jsem mu šel pomoct. Ti dva uvnitř to házeli do tašky. Potom došlo k tomu, že jeden chtěl otevřít dveře, tak do nich kopal, a protože se mu to nepovedlo, tak druhý páčidlem rozbil drátěné sklo,“ vzpomínal na dramatické chvíle bývalý policista. Když jeden ze zakuklenců na ně vytáhl pistoli, dveře prý pustili. Lupiči se snažili utéct, ale při tom se muži podařilo jednomu z nich strhnout batoh s klenoty. „Jenže se vrátil ten první lupič s pistolí. Slyšel jsem výstřel, kulka mi prošla nohou, chtěl jsem se postavit, spadl jsem na zem a ucítil bolest. Tu tašku jsem pořád držel. Stačil jsem ji hodit za sebe, takže oni už se k ní nemohli dostat, tak rychle odjeli,“ dovyprávěl svědek. Jeho zranění bylo vážné, kulka mu rozdrtila kost a takřka dva roky se léčil. „Zničilo mi to život, nesčetněkrát jsem toho zalitoval,“ konstatoval bývalý policista. V noze má dodnes šrouby a kus kovu, který nahrazuje roztříštěnou kost. Jak dále ale tvrdil, přesto všechno, pokud by se dostal do podobné situace, šel by prý pomoci znovu. V nemocnici skončil i druhý ze zachránců, kterému rozbité sklo z dveří vážně poranilo oči. Oba svědci se ale u soudu shodli v jednom. Vzhledem k tomu, že byli lupiči maskovaní, nemohou jednoznačně ukázat na pachatele.

Hlavní líčení pokračuje i ve středu.

Archivní video ze dne: 8. 9. 2015

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam