Loupežné přepadení zlatnictví: Pachové stopy obou obžalovaných byly po celém krámku

ZLÍN, UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Loupežným přepadením v uherskohradišťském zlatnictví se ve středu opět zabýval zlínský krajský soud. Na pořadu dne byly znalecké posudky. Jedny z nich se také zabývaly pachovými stopami, které byly nalezeny ve zlatnictví, krátce po přepadení. Ve všech případech se ukázalo, že patří oběma obžalovaným mužům, tedy Martinovi S. a Miloši Z.

Lupičům se před třemi lety málem podařilo i se zlatem za více než 1,2 milionu korun uprchnout, nebýt dvou pohotových svědků. Jenomže těm se jejich hrdinský čin bohužel ošklivě vyplatil. Oba skončili těžce zraněni. Jeden z nich, bývalý policista, měl prostřelenou nohu a má trvalé následky. „Vlivem zranění se muži zkrátila noha o 1-2 centimetry a omezení hybnosti a chůze. Poranění mělo vliv na celkovou hybnost a stavbu těla, která se už nezmění,“ stálo ve znaleckém posudku, který četl soudce Jiří Dufek. „Zničilo mi to život, nesčetněkrát jsem toho zalitoval,“ uvedl při prvním hlavním líčení bývalý policista.

I druhý z hrdinů si bohužel s sebou nese trvalou vzpomínku na svůj odvážný čin. Střepy z rozbitého skla mu vážně poškodily oči. Muž měl poraněnou rohovku i čočku, což si vyžádalo několik operací. Dodnes ale špatně vidí.

Oba svědci šli v době loupežného přepadení kolem, takže viděli, co se ve zlatnictví odehrává. „Viděl jsem pána, který držel ty dveře, tak jsem mu šel pomoct. Ti dva uvnitř to házeli do tašky. Potom došlo k tomu, že jeden chtěl otevřít dveře, tak do nich kopal, a protože se mu to nepovedlo, tak druhý páčidlem rozbil drátěné sklo,“ vzpomínal bývalý policista. Když jeden ze zakuklenců na ně vytáhl pistoli, dveře prý pustili. Lupiči se snažili utéct, ale při tom se muži podařilo jednomu z nich strhnout batoh s klenoty. „Jenže se vrátil ten první lupič s pistolí. Slyšel jsem výstřel, kulka mi prošla nohou, chtěl jsem se postavit, spadl jsem na zem a ucítil bolest. Tu tašku jsem pořád držel. Stačil jsem ji hodit za sebe, takže oni už se k ní nemohli dostat, tak rychle odjeli,“ popisoval v úterý svědek.

Maskovaná dvojice potom odjela na žluté motorce, kterou měli zaparkovanou před zlatnictvím. Stroj se dodnes nenašel, stejně tak i zbraň, kterou jeden z pachatelů použil. Na místě činu zůstala nábojnice, ale ta nebyla shodná se zbraní, kterou legálně vlastní bratr Martina S. Navíc kriminalisté na stopu těchto dvou údajných pachatelů přišli až po více než dvou letech. A obvinění padlo loni v říjnu.

Zatímco Miloš Z. odmítl od počátku k celé věci cokoliv říct, Martin S. se hájí tím, že nikdy ve zlatnictví v Uherském Hradišti nebyl, že kromě místního aquaparku to tam ani nezná, navíc měl být v tu dobu v práci, což dokládal výpisem z deníku práce.

Jediný důkaz, který se podařilo proti těmto dvěma mužům najít, jsou pachové stopy. Jak se u soudu včera ukázalo, stopy Martina S. se našly na madlech dveří zlatnictví, šuplících a skříňkách, z níž lupiči brali zlato, stejně tak na platech se zlatem, které se snažili ukrást. „Když jsem dělal u Miloše Z., měl jsem s sebou svářečské rukavice, které měl ten motorkář na fotce. A jsem si skoro jistý, že jsem je tehdy zapomněl na dílně. A to bylo asi týden před tím přepadením,“ vysvětloval Martin S. to, jak se jeho pach dostal do zlatnictví. I pachy Miloše Z. speciálně vycvičení psi našli prakticky po celém zlatnictví. Byly na rukojeti páčidla, dalších platech s klenoty, šroubováku, kterým vylamovali skříňky, stejně tak se našly i na madlech dveří.

Senát se proto ve středu rozhodl, že předvolá ještě znalce z oboru odorologie, který vyhodnotí postup policie při odebírání a porovnávání pachových stop. Jde o jediného znalce v celé republice, proto byl soud odročen na neurčito. Pokud se oběma obžalovaným podaří dokázat, že oni jsou ti lupiči, hrozí jim až dvanáctileté vězení.

Archivní video ze dne: 8. 9. 2015

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x