Roman Čechmánek u soudu: Poslední slovo bude mít znalec z ekonomie, pak zřejmě padne verdikt

ZLÍN – Boj o majetek bývalého olympijského hokejového brankáře Romana Čechmánka vrcholí. Poslední slovo ještě bude mít znalec z oboru ekonomie. Ten má určit, jestli byla hodnota majetku bývalého hokejisty vyšší než jeho pohledávky. Pak by měl soud rozhodnout, zda exhokejista skutečně spáchal více než patnáctimilionový podvod či ne.

Během soudního procesu, který trvá již od února, se v roli svědků vystřídala řada lidí, včetně bývalých spoluhráčů Romana Čechmánka i podnikatelů. Ti všichni se shodli v jednom. Že Roman Čechmánek se až do poslední chvíle, než spadl do insolvence, snažil sehnat peníze. Řada svědků také potvrdila i to, že pokud by exhokejista nepřišel o svůj pivovar, mohl své dluhy splácet ze zisků. To ve čtvrtek potvrdila i bývalá účetní pivovaru „Kapacita pivovaru byla 25-27 tisíc litrů měsíčně. V tomto roce, kdy jsme dělali účetnictví, byl pivovar ve zkušebním provozu a nejel tedy na plný výkon. Ale reálné to bylo. Průměrná marže na jeden litr piva byla od 18 do 26 korun, podle toho, jestli šlo o desítku, jedenáctku či dvanáctku. Náklady na výrobu tisíce litru desítky byly 2759 Kč, jedenáctky 3158 Kč, dvanáctky 3425 Kč. Pokud by pivovar nespadl do insolvence, mohl být roční zisk jenom za pivo takřka pět a půl milionu korun,“ podotkla svědkyně.

Roman Čechmánek se po návratu z USA vrhl do podnikání. Rozjel několik investičních záměrů, včetně stavby bytového domu v Holešově a pivovaru ve Zlíně. Jenomže mu za čas došly úspory a muž si začal půjčovat. Mezi Čechmánkovými věřiteli je řada podnikatelů, mimo jiné i bývalý šéf vsetínského hokejového klubu a někdejší sportovní ředitel Hokejového klubu Slovan Bratislava Oldřich Štefl.  „Roman se na mě obrátil s tím, že má jisté finanční problémy s podnikáním, abych mu pomohl. Nechal sem si předložit dokumenty a mělo to hlavu a patu, tak jsem se rozhodl, že mu pomůžu. Půjčil jsem mu 25 milionů korun. Šest bylo mých, zbytek mého obchodního partnera. Podepsali jsme směnky s tím, že pokud se něco stane, vstoupíme do pivovaru,“ vypovídal Štefl. Celou dobu prý Čechmánkovo podnikání sledoval a byl v klidu. „Ve chvíli, kdy spadl do insolvence, jsme byli já i můj kolega výrazně znepokojeni. Nakonec se připojili k insolvenčnímu řízení. Dalo by se říct, že šlo o mé celoživotní úspory,“ připustil podnikatel, jehož měsíční příjem je prý tisíc euro. Jak dále Štefl uvedl, stále prý věří tomu, že se může stát v pivovaru spoluvlastníkem. „Ten prodej pivovaru nebyl v pořádku,“ podotkl hokejový boss.

Dražba pivovaru je další záležitost, která se u soudu hodně propírá. Za podivných okolností, nad kterými kroutí hlavou i celý senát, se totiž budova, jejíž hodnota byla včetně vybavení vyčíslena na 30 milionů, vydražila za 7,7 milionu korun. Do dražby se totiž přihlásil pouze jeden zájemce. Další, kterým byla společnost Synot, to nestihla, protože týden před dražbou ji soud zrušil, ale den před tím, kdy se původně měla konat, ji najednou zase povolil. Dražba ale byla napadena a nyní je na brněnském krajském soudu, zda rozhodne o její férovosti či ne.

Jednání bude pokračovat 14. května, pak by mohl být vynesen i verdikt. Pokud soud uzná Romana Čechmánka vinným, hrozí muž až deset let za mřížemi.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x