Rehabilitace v Uherskohradišťské nemocnici se díky robotice stala jedním z nejlepších pracovišť na Moravě

Foto: Nemocnice Zlínského krajeFoto: Nemocnice Zlínského kraje
Foto: Nemocnice Zlínského kraje
Co se děje 17. 3. 2018 | Autor: Irena Frolová

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Rehabilitační oddělení Uherskohradišťské nemocnice zakoupilo díky evropským dotacím přístroje pro robotickou rehabilitaci v hodnotě 10 milionů korun. Stalo se tak jedním z nejlépe vybavených pracovišť tohoto druhu na Moravě, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

Vertikalizační stůl (vertikalizace a mobilizace dolních končetin), robotický chodník (chůzový trenažer se závěsným systémem vybavený senzory, snímajícími došlap - analýza chůze pacienta), systém pro stabilizaci trupu (labilní plocha), systém pro robotickou rehabilitaci ruky, přístroj pro cílenou ergoterapii nebo přístroj využívající k rehabilitaci vysokofrekvenční elektromagnetickou energii. To vše teď využívají fyzioterapeuté v Uherskohradišťské nemocnici ke své práci s pacientem.

Mezi nejzajímavější patří Armeo Spring (1,92 milionu korun včetně DPH), systém pro robotickou rehabilitaci horní končetiny. „Provádí cvičení v přesně vymezeném rozsahu a slouží k obnově hybnosti ramene, lokte a zápěstí s využitím zpětné vazby pomocí rozšířené reality. Nejde tedy primárně jen o cvičení končetiny, ale i stimulaci motorického učení mozku," upřesnila primářka rehabilitačního oddělení Uherskohradišťské nemocnice Jolana Dostálková.

Spolu s tímto přístrojem využívají fyzioterapeuté k rehabilitaci ruky a prstů také přístroj pro cílenou ergoterapii Gloreha Sinfonia (1,64 milionu korun včetně DPH. „Jedná se o rukavici ovládající mechanický pohyb jednotlivých prstů, dále rukavici vybavenou sensory snímajícími vlastní pohyb a rukavici na druhou, tedy nepostiženou ruku, která zrcadlovým mechanismem ovládá postiženou končetinu," doplnila primářka Jolana Dostálková. Přístroj je určen zejména pacientům po cévní mozkové příhodě v různých stadiích, ovlivnění míry zvýšeného svalového napětí a zlepšení úchopu.

Rehabilitační oddělení Uherskohradišťské nemocnice je teprve třetím pracovištěm v České republice, které je přístrojem Gloreha Sinfonia vybaveno. Dalšími dvěma jsou rehabilitační ústavy v Hrabyni a Kladrubech.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam