Jaro je tady. Na farmě se narodila více než stovka kůzlat

Foto: Zlin.czFoto: Zlin.cz
Foto: Zlin.cz
Co se děje 21. 3. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

VIZOVICE – Pěkně živo mají na jedné kozí farmě ve Vizovicích. Během jednoho měsíce se tu narodila více než stovka kůzlat. A tak tu teď mají plné ruce práce.

I když počasí zrovna na jaro nevypadá, na kozí farmě ve Vizovicích o jeho příchodu není pochyb. Mečení desítek malých koz se rozléhá do širokého okolí. „Kozy začaly rodit na Valentýna a do současné chvíle se jich tu narodilo už něco přes sto dvacet. Ale ještě pár přírůstků čekáme,“ pousmíval se farmář Martin Vlček, který se chovu koz věnuje již pět let. Za tu dobu se jeho farma původně z jedné kozy rozrostla na současných pětaosmdesát.

Video

Kromě klasických bílých, tu jsou i hnědé a anglonubijské. A každá z nich má dokonce i své jméno. „Je tu Maruška, Líza, Rozárka, Gizela, Gábina, Stařka, Fanča, Eliška a další,“ jmenoval farmář. Sám je prý od sebe umí rozeznat. Za to kůzlata mají trochu problém poznat svou matku.  „Každé kůzle má trochu jiný hlas a podle toho by je měla i matka poznat, ale stává se, že přijde kůzle úplně k cizí matce a vypije ji,“ pokrčil rameny Vlček.

Jinak prý s kůzlaty nejsou prakticky žádné starosti, tedy kromě toho, že vlezou prakticky všude. „Dokud pijí od matky mléko, tak prakticky žádnou péči nepotřebují. Velké kozy už žádají větší péči a starost,“ poznamenal Martin Vlček. Spořádají totiž 1,5 tun sena za deset dnů a stovky kilogramů šrotu. Za to se ale odvděčí kvalitním a zdravým mlékem. A kdo si myslí, že „zapáchá“, je na omylu. „Mléko od koz, které jsou chované venku, nezapáchá. Naopak. Je lahodné a sladké, jako kravské,“ poukázal chovatel.

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam