Projekt Karibuni ve zlínské zoo odstartovala stavba prvního ze dvou výběhů pro slony

Ilustrační foto (Foto: Archiv ZOO Zlín)Ilustrační foto (Foto: Archiv ZOO Zlín)
Ilustrační foto (Foto: Archiv ZOO Zlín)
Co se děje 14. 4. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Velkolepý projekt zlínské zoo nazvaný Karibuni, který návštěvníky zavede do střední a západní Afriky, odstartovala stavba prvního ze dvou výběhů pro slony. Ti jej budou moci využívat již v letošním roce, kdy zahrada očekává narození prvního mláděte slona afrického v České republice, server Zlin.cz o tom informovala mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková.

Výstavbu projektu Karibuni zahájila zlínská zoo vloni na podzim. Vznikne na nových pozemcích, která zahrada, i díky pomoci zřizovatele města Zlína, z velké části získala zdarma. Dominantou oblasti se stane nové chovatelské zařízení pro slony africké. Těm bude patřit téměř třetina z celkových 21 hektarů rozlohy Karibuni.

„Nový výběh bude mít tři hektary, jeho součástí bude i velká vodní plocha. Stavební firma již dokončila oplocení výběhu a ohraničení jezera ve spodní části výběhu. Začaly terénní úpravy přímo ve výběhu, vznikají ochranné příkopy a hráze kolem oplocení. Budou sloužit jako přirozená bariéra kolem cesty, po které jednou pojedou africké trucky s návštěvníky," uvedl ředitel zoo Roman Horský. Postaven je i koridor, který propojí stávající výběh s novým. „Tímto průchodem slonice projdou do nového výběhu. Stále však budou využívat současný pavilon včetně venkovního výběhu. Slonice Zola tak porodí ve známém prostředí, nechceme ji v žádném případě stresovat nějakými změnami. Po určité době pak chovatelé začnou naše slony postupně zvykat na vybudovaný průchod a výběh," dodal Roman Horský. Zoo zajistila i náročné přeložení kabelů vysokého napětí, které vedly přes Karibuni, do země, a zahájila přípravné práce pro realizaci oplocení celé oblasti.

Na dokončený výběh naváže v letošním roce výstavba další části chovného zařízení, která by měla být hotova v roce 2020. Nový pavilon bude mít plochu 3 600 metrů čtverečních, což představuje rozlohu dnešního výběhu slonů i s vnitřním pavilonem. Společné vnitřní ustájení pro slony bude patřit mezi tři největší zařízení svého druhu v rámci světových zoo. „Město Zlín podpoří vznik nového pavilonu částkou 60 milionů korun. Uhradí tak podstatnou část nákladů, které dosáhnou výše kolem 80 milionů korun," konstatoval primátor Miroslav Adámek.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam