Zvýšení ceny za noc strávenou na záchytce pijáky neodradilo, zařízení stále praská ve švech

Foto: Nemocnice Zlínského krajeFoto: Nemocnice Zlínského kraje
Foto: Nemocnice Zlínského kraje
Co se děje 17. 4. 2018 | Autor: Irena Frolová

KROMĚŘÍŽ - Od letošního ledna se cena za noc strávenou na záchytce v Kroměříži zvedla z 950 na 1 300  korun, na počtu opilců se to ale neprojevilo. Serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

Protialkoholní záchytná stanice v Kroměřížské nemocnici v loňském roce „hostila" téměř 1 400 klientů. Podobný počet lidí se v posledních letech opakuje, letos to na konci března bylo již 389 lidí.

Ani navýšení ceny za noc se na počtu zachycených nijak neprojevilo. Důvodem je mimo jiné i to, že nejčastějšími „návštěvníky" záchytky jsou lidé, kteří tam končí opakovaně a pobyt v tomto zařízení nezaplatí. „Neuhrazené pohledávky činily k 31. březnu téměř 36 milionů korun," upřesnila ředitelka Kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová a dodala: „Obecně mohu říci, že zaplatí vždy zhruba 30 procent osob, které byly ošetřeny. Většinou se jedná o náhodné klienty, kteří se na stanici ocitnou jen jednou. Nechtějí mít dluhy a často se za takový pobyt stydí."

Ukázkovým příkladem je člověk, který za posledních deset let „navštívil" záchytnou stanici 103krát. Nejvíce klientů je samozřejmě ze Zlínského kraje, část je také z kraje Jihomoravského či Olomouckého, v loňském roce zde nocovalo i 49 cizinců. V současné době je na záchytné stanici k dispozici sedm míst ve čtyřech pokojích. „Máme tady různé klienty. Někteří jsou agresivní, jiní klidnější, téměř všichni ale nejsou schopni ani chůze. Největším problémem je ta agresivita, příjem často probíhá za asistence městské nebo státní policie," konstatoval vedoucí lékař záchytné stanice Martin Kuhn.

Za rok 2017 jsou v evidenci stanice také čtyři záchyty mladistvých. Ve dvou případech se jedná o tutéž osobu, které v době záchytu bylo 16 let.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam