Bývalý kriminalista čelí žalobě, že dával tipy vykradačům

Co se děje 20. 4. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN –  Až dvanáct let za mřížemi hrozí bývalému kriminalistovi S. M. Podle obžaloby měl muž dávat tipy bandě vykradačů, která měla mít na svědomí desítky vloupání po celé Moravě se škodou takřka deseti milionů korun. Muž ve čtvrtek u zlínského krajského soudu vše popřel.

Tento případ dal kriminalistům poměrně hodně zabrat. V letech 2012-2014 řešili totiž vloupačky po celé Moravě. Nakonec je stopy dovedly k trojici mužů z Uherskohradišťska, a to ke Karlu Glacovi, Petru Perútkovi, Janu Salátovi. Podle závěrů policie měla tato trojice zlodějů vykrást celkem 50 různých podniků, z nichž si brali prakticky vše, co se dalo zpeněžit. Při vyšetřování případů se přišlo na to, že zlodějům měl dávat tipy kroměřížský policista S.M., který pracoval na kriminálce. Jeho případ se ale vyloučil k samostatnému projednávání. V roce 2015 nakonec stanuli na lavici obžalovaných jenom Salát s Perútkou, Glac před začátkem procesu zemřel. Oba muži ale odešli jenom s podmínkou. U soudu se přiznali jenom ke čtyřem vloupání, zbytek případů jim kvůli chybějícím důkazům nebylo možné prokázat.

Případ expolicisty se k soudu dostal až nyní. Osmapadesátiletý muž ale vše popřel. Potvrdil pouze, že se znal s Glacem. „Poprvé jsme se potkali při mé práci. Tehdy jsem ho ještě s jedním mužem zadržel, kvůli prověření jednoho trestného činu. Protože se nic neprokázalo, pustil jsem ho na svobodu. On se ale znal s mou přítelkyní, takže jsme se s ním i jeho rodinou občas stýkali,“ připustil ve své výpovědi S.M. Několikrát byl i Glac u něj doma, stejně tak i on u něj. Podle slov bývalého policisty jeho přítomnost prý toleroval jenom kvůli své přítelkyni.

Kriminalisté u muže při domovní prohlídce našli plynový kotel a sekačku na trávu, které byly na seznamu ukradeného zboží. „Obě věci jsem koupil od Glace, nevěděl jsem, odkud to pochází,“ hájil se bývalý kriminalista. U policejního sboru již nepracuje. „Když mě začala prošetřovat generální inspekce, šel jsem za svými nadřízenými a ti mi řekli, ať neodcházím, že za mnou budou stát. Nakonec mi ale doporučili odchod na vlastní žádost, prý na základě příkazu tehdejšího ředitele krajské policie,“ vysvětloval osmapadesátiletý muž, který nyní pracuje na obecním úřadě a také provozuje hospodu v jedné obci na Kroměřížsku.

Podle obžaloby měl ale ještě jako příslušník policie dávat Glacovi a jeho partě nejenom tipy, ale také se sám účastnit na několika vloupačkách. Mimo to měl nahlížet do vyšetřovacích spisů, zametat stopy. „To je nesmysl. Pokud nemám přidělený určitý spis, nemám šanci do něj nahlížet,“ hájil se u soudu muž. Za tipování a další práci pro zloděje měl dostávat 10-20 procent provizi ze zisku. Tyto peníze měly sloužit na úhradu jeho dluhů a podle některých hrál policista i automaty. Muž tato tvrzení opět popřel. „Nikdy jsem nic nehrál. Možná že třikrát jsem do toho hodil padesát korun, ale to bylo vše. Splácím hypotéku, to je pravda, ale všechny peníze šly do baráku,“ vyvracel další část tvrzení obžaloby.

To, že stanul na lavici obžalovaných si vysvětluje jako pomstu zemřelého Glace. „On se mi snažil přebrat přítelkyni. Navíc jako policista sem mu nechal zavřít jeho nejlepšího kamaráda. Možná to byl podnět k tomu, proč tu dneska stojím,“ vysvětloval dále. Toto tvrzení však nevyvrátili ani přivolaní znalci z oboru psychologie a psychiatrie, kteří zpracovávali posudek na dnes již zemřelého muže.

Jeho bývalí kolegové z policejního sboru, o něm hovořili, jako o slušném policistovi, který dělal vždy dobře svou práci. „Je to slušný člověk, kolega, kamarád. Nevěřím tomu, že by to udělal. Znám ho a nedovedu si to ani představit,“ vypověděla u soudu policistka.

Jiný svědek si ale zase jeho „nevinností“ až tak jistý nebyl. Jemu totiž vykradli zloději dům a našli i tři sta tisíc korun, které měl ukryté v tajné skrýši v komodě. Tuto skříňku mu totiž vyráběl obžalovaný muž a ten mu také do ní udělal i dvojité dno, kde byly finance schované. Podle jeho slov nikdo jiný, než obžalovaný a jeho rodina nevěděli, kde ty peníze jsou.

O vině či nevině bývalého policisty bude soud dál rozhodovat příští týden.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam