Janův hrad u Vizovic bude brzy pod střechou

Foto: Spolek Janův hrad Vizovice - Josefa HuskaFoto: Spolek Janův hrad Vizovice - Josefa Huska
Foto: Spolek Janův hrad Vizovice - Josefa Huska
Co se děje 24. 4. 2018 | Autor: Irena Frolová

VIZOVICE - Členové Spolku Janův hrad Vizovice dokončují zastřešení části objektu bývalého Prokopovského dvora. Přípravy začaly už loni, hotovo bude za pár týdnů, serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí vizovické radnice Gabriela Netopilová Sluštíková.

Investice přišla na zhruba 446 tisíc korun. Náklady z větší části pokryjí peníze z rozpočtu města. Zastupitelé Vizovic schválili spolku letos už druhou finanční podporu ve výši 260 tisíc korun. V únoru odsouhlasili částku 100 tisíc korun. Zbytek peněz pokryjí peníze od dárců.

Dnes jeden z důležitých turistických cílů Vizovic byl postaven jako Prokopovský dvůr na Janově hoře u Vizovic v letech 1710 až 1713. Brzy však byly okolní pozemky rozprodány a objekt ztratil na svém významu. Už na konci 18. století se budovy začaly rozpadávat a zůstala jen panská ovčírna.

Spolek Janův hrad Vizovice se o majetek města stará od roku 2013. Od té doby jeho členové odvedli na objektu obrovský kus práce. A především díky nim se z památky místního významu stává stále častěji turisty vyhledávaný cíl.

„Střecha ze štípané valašské šindele zakryje pouze část objektu. Zastřešena bude jen místnost nad sklepem, a to přesně tak, jak v projektu na začátku naší práce navrhl architekt Jaroslav Meluzín. Na střeše bude i vyhlídka, která návštěvníkům nabídne nádherný pohled do údolí," uvedl předseda Spolku Janův hrad Vizovice Josef Husek.

Tím práce ale zdaleka nekončí. Dobrovolníci budou i letos pokračovat ve stavebně – konzervačních pracích na zřícenině. V plánu mají například renovaci barokní klenby sklepa, dokončení kultivace severního nádvoří i pozemků pod hradem či údržbu jižní přístupové cesty.

„Jen loni bylo na Janově hradě odpracováno 1 371 brigádnických hodin, z toho 1 173 odpracovali členové spolku a 199 příznivci hradu," poznamenal Josef Husek. V průběhu těchto brigád například dokončili konzervaci korun zdí proti zatékání, staticky zajistili jižní stranu západní zdi, východní vstup do místnosti nad sklepem získal nové dveře. Loňské náklady na projekt činily 165 294 korun. Přesně 132 tisíc pokryla dotace z města, zbytek finanční dary. Kromě toho příznivci Janova hradu a členové spolku poskytli zdarma materiál za 3 350 korun a bezúplatné služby v hodnotě 23 222 korun.

„Našim cílem je zachovat tuto památku pro další generace. Díky naší práci a práci příznivců Janova hradu se nám daří budovat atraktivní cíl vycházek nejen Vizovjanů, zviditelnit region i pořádat kulturní akce," doplnil předseda spolku.

Letos uplyne pět let od doby, kdy dobrovolníci začali Prokopovský dvůr revitalizovat. Jubileum spolek oslaví 12. května, kdy pro veřejnost v areálu zříceniny připravil bohatý program. V 11.00, 13.00 a 15.00 hodin vystoupí skupina historického šermu Conducti a hudební skupina PanGates. Chybět nebude ani občerstvení. Výtěžek z jeho prodeje, stejně jako dobrovolné vstupné, spolek použije na záchranu Janova hradu.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam