Blíží se Festival Janáček a Luhačovice 2018

Kultura 18. 6. 2018 | Autor:

LUHAČOVICE - V galerii významných osobností první republiky, jejíž 100. výročí vyhlášení si připomínáme, je zlatým písmem zapsáno i jméno skladatele Leoše Janáčka, který si zamiloval luhačovické lázně. V posledních deseti letech svého života 1918 - 1928 se do Luhačovic vracel každoročně. Toto období je označováno jako vrcholná etapa jeho tvůrčí činnosti, při níž vznikala Mistrova nejvýznamnější díla.

Luhačovice vrací Janáčkovi jeho přízeň festivalem, který v týdnu od 16. do 21. 7. 2018 vstoupí do svého 27. ročníku. U příležitosti letošního 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka bude festival zahájený operou o zvířatech a lidech, touze, zklamání i moudrém smíření s věčnou přírodou Příhody lišky Bystroušky. Historie vzniku této opery je spjata s dalšími dvěma jmény, a to malíře Stanislava Lolka, tvůrce žertovných výjevů lišky Bystroušky, k nimž napsal vtipné příběhy inspirované jadrnou lidovou řečí z okolí bílovicko-adamovských lesů Rudolf Těsnohlídek. Není bez zajímavosti, že si také S. Lolek zamiloval Luhačovice, kde rád maloval a setkával se se svým přítelem lázeňským lékařem MUDr. Eduardem Cmuntem. Operu začal Janáček komponovat v roce 1922 a již v červenci téhož roku mu přivezl z Brna jeho žák Břetislav Bakala na pobyt do Luhačovic korekturu partitury. Opera byla dokončena v roce 1923, tudíž před 95 lety. Opera bude uvedena na Lázeňském náměstí v podání operního souboru Slezského divadla Opava pod taktovkou Marka Šedivého a v režii Jany Andělové Pletichové.

Dále se mohou posluchači těšit na koncert špičkového hobojisty Viléma Veverky s orchestrem Ensemble 18+ (17. 7.), při jejichž koncertu zazní vedle skladeb barokních mistrů (Vivaldi - Telemann - Bach) i klasika druhé poloviny 20. století (Morricone - Piazzolla), hudba na pomezí žánrů i stylů, avšak v relativně „klasickém“ půdorysu sólového hoboje a orchestru.

Znamenitá violistka Kristina Fialová představí za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice zajímavé a vzájemně kontrastní skladby P. Hindemitha a C. M. von Webera. Milovníky J. Suka jistě potěší jeho půvabná a lyrickými tóny oplývající smyčcová Serenáda Es dur.

Při čtvrtečním koncertu přivítáme skvělou hornistku Kateřinu Javůrkovou s orchestrem Slovak Sinfonietta pod vedením Leoše Svárovského. Jejich koncert slibuje skladby W. A. Mozarta, které určitě prozáří celý večer. K výročí vyhlášení Československa přednese houslista, koncertní mistr orchestru Slovak Sinnfonietta Lukáš Szentkereszty, skladbu Ilji Zeljenky Musica Slovaca.

Hudební tečkou za festivalem bude koncertní kostýmované provedení nejvýznamnějšího díla Emilia de Cavalieri, a to duchovní alegorie o smyslu a pomíjivosti života La Rappresentazione di Anima et di Corpo aneb Představení o duši a těle. Dílo zazní v podání vynikajícího souboru Czech Ensemble Baroque pod vedením Romana Válka.

Součástí 27. ročníku Festivalu Janáček a Luhačovice je také doprovodný program, který populární formou seznámí festivalové hosty při odpolední komentované vycházce S Calmou za Janáčkem (17. 7.)  s historií pobytů Leoše Janáčka v Luhačovicích. Tato vycházka bude ukončena na Lázeňském náměstí, kde bude slavnostně odhalena Lavička Leoše Janáčka s jeho citací. Proslulý hobojista Vilém Veverka, jehož velkou vášní je také horolezectví a fotografování, se představí nejen při koncertu, ale také prostřednictvím výstavy svých fotografií, která bude umístěna v hale Vincentka (15. – 30. 7.). Neméně zajímavé budou dvě odpolední besedy, a to Prof. Jiřího Hlaváče „Geny a skutečnosti“ (18. 7.) nebo Prof. Evy Blahové „Rodina Blahova a Luhačovice“ (20. 7.). Široké veřejnosti se na Lázeňském náměstí představí (19. 7.) stará beskydská muzika RukyNaDudy. Pro ty, kteří chtějí poznat rodiště Leoše Janáčka, připravila CA Luhanka na sobotu 21. 7. zájezd do Hukvald.

Bližší informace k festivalu najdete na webových stránkách www.janacekluhacovice.cz.

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam