Luhačovická Ottovka zůstává uzavřena. Není vyloučeno, že se už ani neotevře

Luhačovická Ottovka (Foto: Lázně Luhačovice)Luhačovická Ottovka (Foto: Lázně Luhačovice)
Luhačovická Ottovka (Foto: Lázně Luhačovice)
Co se děje 11. 5. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

LUHAČOVICE – Slavnostní otevírání pramenů v Luhačovicích se opět bude muset obejít bez Ottovky. Jeden z nejznámějších pramenů zůstává i po roce, kdy byl krátce zpřístupněn, mimo provoz. Její laboratorní výsledky jsou stále špatné, navíc není vůbec jisté, kdy a zda se pramen vůbec ještě někdy zpřístupní veřejnosti.

Ottovka byla poprvé uzavřena už před dvěma lety. Zjistilo se totiž, že voda obsahuje fekální bakterie, které mohou lidem způsobit průjmová onemocnění, v horších případech i úplavici nebo žloutenku. Takřka po roce byl pramen znovu zpřístupněn a návštěvníci i místní si mohli Ottovku znovu vychutnat. Jenomže to trvalo ani ne měsíc a Lázně Luhačovice pramen ze stejných důvodů znovu zavřely. A tato situace se ani po roce nezměnila. „Pravidelné kontroly mikrobiologických ukazatelů stále potvrzují kontaminaci bakteriemi,“ konstatoval výkonný ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.

A co víc, osud tohoto pramene je momentálně velice nejistý. „V současné době nelze říct, kdy a jestli vůbec bude Ottovka opět v provozu,“ naznačil ještě Dědek.

Zatímco ostatní luhačovické prameny vyvěrají z hloubky 30 až 50 metrů, u Ottovky je to jenom ze šesti metrů, takže přirozeně zachycuje i nečistoty z okolí a je náchylná na znečištění. Nicméně lázně tento pramen nevyužívají k léčbě. „Pro hosty akciové společnosti Lázně Luhačovice není lázeňská léčba založená na využívání přírodního léčivého zdroje v žádném případě nijak omezena, protože je k dispozici dostatečné množství minerální vody z ostatních pramenů,“ dodal ještě ředitel lázní.

Slavnostní otevírání pramenů se v Luhačovicích uskuteční už tento víkend, který vyvrcholí v neděli 13. května svěcením jednotlivých pramenů. Víkendový program startuje v pátek 11. května tradičním jarmarkem, proběhne i řada kulturních vystoupení. V sobotu je v programu přehlídka historických vozidel či projížďka bicyklů, vystoupení skupiny Noet, Funny Fellows Old Time Band, nebude chybět ani módní přehlídka. Neděle začne mší svatou, po níž bude následovat slavnostní svěcení pramenů a vystoupení řady folklorních souborů.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam