Festival Setkání Stretnutie nabídne to nejlepší ze současné česko-slovenské divadelní tvorby

Inscenace Sólo Radima Vizváry (Foto: Městské divadlo Zlín)Inscenace Sólo Radima Vizváry (Foto: Městské divadlo Zlín)
Inscenace Sólo Radima Vizváry (Foto: Městské divadlo Zlín)
Kultura 12. 5. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - V pondělí 14. května začne ve Zlíně další ročník divadelního festivalu Setkání Stretnutie a hned první den přivítá dva výjimečné hosty. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí Městského divadla Zlín Veronika Jurčová.

Do Zlína přijede slovenská herečka Emília Vášáryová a mim evropského formátu Radim Vizváry, který nad letošním ročníkem festivalu převzal i patronát. „Pro mě jako mima hranice neexistují," prohlásil Vizváry. A obdobně vnímá i festival Setkání Stretnutie, který stírá hranice mezi Českem a Slovenskem a zaměřuje se na inscenace, které vznikly společnými silami. Festival se v Městském divadle Zlín uskuteční ve dnech 14. – 19. května.

Slavnostní zahájení festivalu se koná 14. května v 19.00 hodin ve Velkém sále. Přehlídku toho nejlepšího ze současné česko-slovenské divadelní tvorby otevře inscenace Sólo Radima Vizváry. Jako jediný mim se díky ní může pochlubit prestižní Cenou Thálie. Dalším významným hostem bude Emília Vášáryová, která v průběhu večera převezme festivalovu Cenu Martina Porubjaka za přínos česko-slovenskému divadlu.

O příjemnou atmosféru večera se postará kapela Heda Pěňová, která už v 18.00 hodin na schodech před divadlem zahraje své primitivní šansony. Souběžně se uskuteční i vernisáž fotografií z loňského festivalového fotografického workshopu. Vstup na koncert je zdarma, stejně jako na vystoupení kapely Franc Alpa ve 22.00 v šapitó za divadlem, který bude tečkou za prvním festivalovým dnem.

Dalšími zajímavými hosty v ostatních dnech budou Slovácké divadlo Uherské Hradiště s novinkou Přes ploty, Slovenské komorné divadlo Martin s inscenací Vojna nemá ženskú tvár, nejlepší inscenací festivalu Nová dráma 2017, Cirk La Putyka s novocirkusovou básní Up End Down, oceněnou Cenou Divadelních novin jako Inscenace roku 2010 v kategorii Tanec a balet, nebo Národní divadlo Brno s dramatem U Kočičí bažiny – v něm se představí také zlínskému publiku důvěrně známí herci Helena Čermáková, Hana Tomáš Briešťanská a Tomáš David. Nové divadlo v Nitre uvede Annu Frankovou, která vynesla Lucii Korené cenu Dosky za nejlepší ženský herecký výkon minulé sezony.

V rámci festivalu bude udělena i druhá cena. Poslední den festivalu 19. května oznámí agentura Aura-Pont vítězný text Dramatické soutěže, která převzala štafetu po ceně Alfréda Radoka.

Poprvé letos vyrostou i dvě festivalová šapitó. První bude tradičně v parku za divadlem a konat se v něm budou koncerty (Franc Alpa, Brajgel, Fresh Minute, Tančírek) a Slam poetry. Druhé šapitó je pro jedno jediné festivalové představení, které přiveze slovenské divadlo Teatro Tatro. Jejich ďábelská podívaná Majster a Margaréta bude patřit k jednomu z vrcholů letošního ročníku.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam