Do Kroměříže zavítalo téměř půl milionu návštěvníků, lákadlem byly památky i akce

Ilustrační foto (Foto: MěÚ Kroměříž)Ilustrační foto (Foto: MěÚ Kroměříž)
Ilustrační foto (Foto: MěÚ Kroměříž)
Co se děje 15. 5. 2018 | Autor: Irena Frolová

KROMĚŘÍŽ - Do Kroměříže loni přijelo téměř půl milionu návštěvníků. Vyplývá to ze studie, kterou si nechala vypracovat radnice a která využívá metody vysoce přesných statistických dat mobilního operátora, tzv. geolokačních signalizačních dat, serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí města Jan Vondrášek.

„Díky studii má radnice přesné informace nejen o návštěvnosti města, ale i o tom, jak dlouho se tu lidé zdržují, jaké akce je nejvíce lákají a odkud nejčastěji jezdí, včetně zahraničních návštěv. Přesná data nám umožní cílenější propagaci, efektivnější plánování akcí i kampaní v oblasti cestovního ruchu," uvedl starosta Jaroslav Němec.

Díky nepřetržitému monitoringu mají mobilní operátoři přehled o aktuálním rozložení obyvatelstva a jeho pohybu v prostoru, a to i u turistů. Z anonymizovaných mobilních dat je operátor schopen vytvořit podrobnou a přesnou analýzu destinace nebo konkrétní akce.

„Analýza přesně definuje návštěvníka, podle specifických kritérií ho dělí na jednodenního výletníka a turistu, který ve sledovaném místě, v našem případě na území města Kroměříže, alespoň jednou přenocoval. Z výsledků analýzy jsou přitom vyloučeni rezidenti a cizinci dlouhodobě pobývající ve městě i pravidelně dojíždějící, třeba za prací či rodinou," vysvětlil vedoucí radničního odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna.

Podle aktuálních dat do Kroměříže v roce 2017 zavítalo celkem 486 157 návštěvníků, z toho 51 600 zahraničních. Z hlediska návštěvnosti byly podle očekávání nejsilnější měsíce srpen (112 412), červenec (109 080) a květen (105 975).

Z celkového počtu návštěvníků v Kroměříži 88 988 turistů přenocovalo. Celkem 9 991 z nich byli cizinci, nejčastěji ze Slovenska, USA, Německa, Rakouska, Velké Británie, Francie a Polska. Mezi domácími turisty vedou ti ze Zlínského kraje, dále z Jihomoravského kraje, Prahy a Olomouckého kraje. Sedmdesát procent turistů, ať už domácích či zahraničních, stráví ve městě jednu noc, deset procent jich přijede na šest a více nocí.

Co se týče jednodenních výletníků, z celkového počtu 397 169 jich je 355 560 domácích a 41 609 zahraničních. Přestože výletník ve městě nespí, celkově tu stráví více než jeden milion (přesně 1 045 827) takzvaných výletodnů. Znamená to, že výletníci jezdí do Kroměříže opakovaně. Průměrně tak vychází 2,63 návštěvy na jednoho výletníka.

Na celkovou návštěvnost Kroměříže mají výrazný vliv svátky a dny volna, které lidé stále častěji využívají k cestování, a velké akce konané na území města, ať už jde o výstavy Floria, Vybarvený běh, Dožínky Zlínského kraje, Den dětí, Majáles, Moravia Food festival či Den uniformovaných sborů.

„Zájem návštěvníků je dnes velmi rozmanitý a zdaleka nezahrnuje jen návštěvu zámku a zahrad. Turisté i výletníci vyžadují pestrou paletu kvalitních služeb, vyhledávají konkrétní témata a neváhají za nimi přijet i z větší dálky. Naší snahou je mít k dispozici data za každý následující rok a moci sledovat vývoj návštěvnosti v časové řadě a především musíme na tento vývoj reagovat," uzavřel Zrna.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam