Radnici došla trpělivost - začala odstraňovat vraky z ulic města

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 16. 5. 2018 | Autor: Irena Frolová

OTROKOVICE - V Otrokovicích začali odstraňovat vraky aut, které hyzdí ulice města. Serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí města Romana Stehlíková.

V uplynulých dnech nechal městský úřad odstranit už čtyři vraky vozidel, další přijdou na řadu. „Podařilo se nám najít způsob, jak vraky z parkovišť nechat odstranit. Občané Otrokovic si dlouhodobě stěžovali, že vraky zabírají místa na parkovištích a řidiči nemají kde parkovat svá auta," řekl starosta Otrokovic Jaroslav Budek.

Postup odstraňování vraků popsala Jaroslava Zimáková z odboru majetko-právního: „Město Otrokovice, jako vlastník místních komunikací, podá návrh silničnímu správnímu orgánu na odstranění vraků z místních komunikací. Podkladem pro rozhodnutí správního orgánu je odborné posouzení technického stavu vozidel znalcem, který zhodnotí, zda se jedná o vrak či nikoliv. V kladném případě správní orgán pravomocně uloží povinnost odstranit vrak vozidla a odstavit jej mimo pozemní komunikaci. Pokud tak provozovatel vozidla neučiní do dvou měsíců, město vrak odstraní."

Dle zákona o pozemních komunikacích je na místních komunikacích mimo jiné zakázáno odstavovat silniční vozidlo, které je pro závady v technickém stavu zjevně technicky nezpůsobilé k provozu. Současně musí být splněna podmínka, že obnovení způsobilosti by si vyžádalo výměnu, doplnění nebo opravu podstatných částí mechanismu nebo konstrukce silničního vozidla. V případě, že budou splněny obě podmínky současně, jde o vrak, a s provozovatelem vozidla může být na základě podnětu vlastníka komunikace zahájeno správní řízení.

Město Otrokovice aktuálně mapuje na svém území dalších přibližně deset dlouhodobě odstavených vozidel, u kterých bude ověřeno, zda jde o vrak dle zákona. „Bohužel žádný právní předpis neomezuje dobu parkování (odstavení) vozidel na komunikaci. I kdyby vozidlo nemělo platnou známku technické kontroly, není možné ho odtáhnout a není možné pouze na základě neplatné technické kontroly takové vozidlo považovat za vrak," vysvětlila Renáta Krystyníková z odboru dopravně-správního, proč nemůže město nechat odstranit každé zjevně nepojízdné vozidlo, které brání svým dlouhodobým stáním v parkování ostatních aut.

„V nastartovaném procesu budeme pokračovat i v letošním roce. Vyzývám tímto majitele a provozovatele dlouhodobě odstavených či nepojízdných vozidel, aby tato vozidla odstranili sami. Za předpokladu naplnění zákonné definice vraku a nečinnosti provozovatelů v souladu s vydaným správním rozhodnutím, je město připraveno dlouhodobě stojící vozidla odstraňovat," uzavřel starosta.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam