Rožnov obnovil kříž na hřbitově v Tylovicích

Foto: MěÚ Rožnov pod RadhoštěmFoto: MěÚ Rožnov pod Radhoštěm
Foto: MěÚ Rožnov pod Radhoštěm
Co se děje 18. 5. 2018 | Autor: Irena Frolová

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – Kříž na hřbitově v Tylovicích obnovila radnice v Rožnově pod Radhoštěm. Náklady ve výši 61 tisíc hradila ze svého rozpočtu, řekl serveru Zlin.cz mluvčí města Tomáš Gross.

Kříž pochází z roku 1888 a vykazoval už celoplošné hloubkové i povrchové znečištění, které způsobily biologické i prachové nálety. „Především kvůli hloubkově působícímu biologickému znečištění a také výrazným negativním vlivem klimatických podmínek byl kámen v podstavci kříže povrchově narušen sprašnou erozí. Také litinový korpus Krista byl natřen několikavrstevnými nátěry a zaniklo tak jeho původní zlacení,“ uvedla Petra Glumbíková z odboru správy majetku rožnovského úřadu.

Proto město přistoupilo k obnově. „Po odstranění povrchových i hloubkových nečistot bylo provedeno čištění, odstranění starých tmelů a zvětralého spárování a celkové zpevnění materiálu. Následné drobné vysprávky, plastické doplnění a modelace včetně obnovy textů a obnovy zlacení plastiky Krista vrátily historické památce na hřbitově v Tylovicích původní krásnou podobu,“ popsal rozsah prací kamenosochař Alan Doupal, který v Rožnově pod Radhoštěm restauroval už několik podobných památek.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam