Nebezpečný schizofrenik, který ubodal svou sestru, skončil v detenci

Vražda se odehrála v tomto domě ve Vodní ulici v centru Zlína (Foto: Zlin.cz)Vražda se odehrála v tomto domě ve Vodní ulici v centru Zlína (Foto: Zlin.cz)
Vražda se odehrála v tomto domě ve Vodní ulici v centru Zlína (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 16. 5. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

KROMĚŘÍŽ – Brutálním způsobem ubodal před třemi lety ve Zlíně svou sestru. Nožem jí zasadil bezmála třicet ran. Za jeho chování ale mohla velice vážná nemoc, kvůli níž skončil v psychiatrické léčebně. Jak se však ukázalo, nebyla dostatečná, a tak tento vrah nakonec poputuje do detenčního zařízení, kde jsou zavíráni nebezpeční devianti. V úterý o tom rozhodl kroměřížský okresní soud.

Tento tragický případ se odehrál na začátku prosince 2015 ve Vodní ulici v centru Zlína. Tam oba sourozenci bydleli. Jenomže se mezi nimi strhla hádka kvůli penězům, která vyvrcholila tím, že tehdy osmadvacetiletý Josef K. popadl nůž a začal svou sestru doslova bodat hlava nehlava. Těžce zraněná žena ještě stačila zavolat svým rodičům, kteří zalarmovali policii. Bohužel ani přes rychlý zásah se jim ženu už nepodařilo zachránit.

Pachateli se tehdy podařilo krátce po činu uprchnout. Ale naštěstí se daleko nedostal. Policie jej za půl hodiny po činu dopadla. Během vyšetřování se přišlo na to, že muž trpí vážnou duševní nemocí. A to paranoidní schizofrenií. Místo do vězení tak nakonec putoval do psychiatrické léčebny. Jenomže, jak se ukázalo, dvouletý pobyt moc účinný nebyl. Muži se tam totiž dařilo dostat k drogám, konkrétně k marihuaně, což i Josef K. v úterý u soudu přiznal. „Kdy jste naposledy užíval marihuanu?“ zazněla otázka na něj. „Včera,“ potvrdil muž. Nad tím, jak se může pacient na uzavřeném oddělení dostat k drogám, se pozastavoval i psychiatrický soudní znalec Pavel Vanek. „Pacient je závislý na drogách, které jsou extrémně škodlivé na jeho stav. Je až obdivuhodné, jak si ji mohl v uzavřeném psychiatrickém oddělení opatřit. Navíc marihuanu poskytoval i dalším pacientům,“ komentoval v úterý u soudu.

Marihuana však tuto vážnou nemoc, jakou schizofrenie je, ještě více zhoršuje, takže nebylo vyloučené, že by mohl muž znovu i vraždit. „Vzhledem k tomu, že ochranná léčba neplnila svůj účel a nebyla tak zabezpečena účinná ochrana společnosti, jsem se rozhodl podat návrh na přeměnu ústavní léčby na zabezpečovací detenci,“ vysvětlil kroměřížský státní zástupce Roman Kafka.

O tomto návrhu neměl pochyb ani kroměřížský soud, který po půl hodině vynesl verdikt. Josef K. jde do detenčního zařízení. Tento typ zařízení je určený právě pro těžce psychicky nemocné lidi, kteří spáchali nějaký trestný čin. V současné době jsou v republice jen dva ústavy, jeden z nich je v Brně. Jeho prvním chovancem se v roce 2009, kdy tento ústav začal fungovat, stal osmadvacetiletý mentálně retardovaný muž z Koryčan na Kroměřížsku, který zabil svou matku.

O tragickém případu ve Vodní ulici v centru Zlína jsme vás informovali zde.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam