Ve Zlíně začala první seč trávy, město se musí postarat i o 15 km živých plotů

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 17. 5. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Ve Zlíně v těchto dnech vrcholí první z pěti až šesti sečí trávy, které musí město na svých pozemcích každoročně zvládnout. Serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Ve zlínském terénu jsou se svými sekačkami jak zaměstnanci Odboru městské zeleně, tak i externí spolupracovníci. Vzhledem k příznivému jarnímu počasí město letos změnilo pořadí sečených ploch v lokalitě Jižní Svahy. Jako prioritu tentokrát zvolilo Centrální park.

„Letos jsme prvně začali séct II. etapu největšího zlínského sídliště. Především kvůli lokalizaci Centrálního parku Jižní Svahy, který je pobytovou zónou, hojně využívanou k relaxaci a sportu místních obyvatel. Více než v minulých letech jsme se zaměřili i na soulad sečení s blokovým čištěním. Začínali jsme tak v lokalitě Hony a pokračovali dále přes Centrální park, ulice Podlesí, Zelinova, Plesníkova, Voženílkova, Valachův žleb, Křiby, Kozlův žleb a Budovatelská," popsal Tomáš Polehňa, vedoucí Oddělení městské zeleně na Jižních Svazích.

Minulý týden vyjely sečící stroje do lokality I. etapy výstavby Jižních Svahů. Začínalo se v ulicích Větrná, U Trojáku a přes I. Segment k ulicím Luční, Jílová, K Pasekám, Družstevní, Javorová a Slunečná. Jakmile se plocha poseče plošnými sekačkami, přichází na řadu dosečení křovinořezem. Vzhledem k momentální vytíženosti kapacity zaměstnanců však dochází k mírnému zpoždění.

Odbor městské zeleně Magistrátu města Zlína nyní zaměstnává i péče o 15 km živých plotů a ořez dřevin a keřových porostů. „Žádáme občany o shovívavost, jelikož v jarním období se potkávají dva důležité úkony v zeleni. Přesněji – je potřeba sekat a začínají narůstat keřové porosty. Prvotně budou tedy posečeny travnaté plochy a v letních měsících, kdy je úbytek vláhy a tráva přestává narůstat, se budeme více zaměřovat na ořez dřevin. Navíc přednost mají ořezy, které brání výhledu do komunikací, případně stíní dopravnímu značení," vysvětlil Tomáš Polehňa.

Sečení trávy na území města Zlína zabezpečuje Odbor městské zeleně. Výměra sečené plochy je asi 215 ha. Přibližně 30 % ploch mají na starost externí dodavatelé, o zbytek se stará odbor zeleně prostřednictvím vlastních zaměstnanců a se svojí technikou. Druhým odborem magistrátu, který zajišťuje sečení ve městě, je Odbor životního prostředí a zemědělství. Na starosti má plochy o celkové rozloze 26 ha.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam