Zavraždil svou "milovanou", dostal sedmnáct let

ZLÍN – „Je mi to velice líto co jsem způsobil jí, dětem i všem příbuzným. Je mi líto, že jsem vzal našim dětem právo na šťastný rodinný život a neměl jsem právo udělat tento odporný čin. Život je boží dar a neměl jsem právo na to,“ rozplakal se A. S. Muž, který spáchal doslova bestiální čin. Sedmnácti ranami nožem ubodal svou družku. Vše ze žárlivosti. Za to si má odsedět sedmnáct let života ve vězení. Takový verdikt zazněl v pondělí u zlínského krajského soudu, který se zabýval loňskou vraždou v Bezměrově.

Podle soudce ale muž nelitoval ani tak to, co udělal, jako spíše sebe. „Jeho láska byla spíše majetkovým prvkem. Jednal stylem, buď budeš se mnou, nebo s nikým. Obžalovaný s tímto skutkem bude žít celý život. Mnohem hůře ale na tom budou jejich malé děti. Připravil je o jejich matku. Jedná se o strašnou lidskou tragédii. Je to zcela nemyslitelné a do lidské společnosti to nepatří,“ okomentoval rozhodnutí senátu soudce Radomír Koudela.

Je to již více než rok, kdy Bezměrovem na Kroměřížsku otřásla brutální vražda mladé ženy. Vše se odehrálo v jednom z místních penzionů, a to dokonce před zraky několika svědků. Opilý devětatřicetiletý A. S. přišel za svou bývalou přítelkyní do restaurace, kde pracovala, protože si myslel, že ji načapá s milencem a vyříká si to s ním. Kvůli tomu si jel koupit plynovou pistoli do Kroměříže a pak jel do Bezměrova. Penzion byl v tu dobu plný lidí, protože tam byla oslava. Jeho bývalá partnerka proto na něj neměla čas. A. S. si tedy sedl k baru a začal se posilňovat alkoholem. A právě ten zapříčinil to, co se záhy stalo. „Ptal jsem se jí, jak to s námi bude a s dětmi. Říkala mi, že ať si děti nechám, že musí pracovat. Pak už nevím, jak se to stalo. Já prostě najednou viděl, jak se spolu milují a jak jsem s dětmi sám,“ vypovídal muž.

Video

V opilosti a v záchvatu žárlivosti vytáhl nůž, který u sebe nosil, a pustil se s ním za ženou. Dohonil ji v malém skladu, kde ji bodal hlava nehlava a celkem jí zasadil 16 ran do celého těla, včetně očí. Žena byla po útoku doslova zohyzděna a podle soudních lékařů prožívala mučivé útrapy dlouhých několik minut. Ani rychlý příjezd lékaře ji však už nepomohl a žena zemřela. Útok zahlédlo a také slyšelo několik zaměstnanců, kteří hned volali na pomoc policii i záchranku. A. S. ale na ně vytáhl plynovou pistoli a vyhrožoval jim, že je postřílí. Nakonec se mu podařilo utéct, ale policie jej dostihla. Seděl v jedné z hospod v Kojetíně.

Údajný milenecký vztah ale mladý muž v pondělí u soudu popřel. Prý byli se zavražděnou jenom kamarádi. „Byl jsem číšník a ona tam pracovala taky. Byli jsme kamarádi. Nikdy u mě nepřespala. Ale ona mi říkala o tom vztahu. Říkala mi, že ji furt hlídá a hrozně na ni žárlil. Chtěla, abych si s ním promluvil. Takže jsem mu to do messengeru napsal, ale nedošlo k tomu,“ vypovídal u soudu údajný milenec. „Jak ses cítil, když si toužil po mé ženě a chtěl ses s ní vyspat? Rozbíjel si mi rodinu,“ reagoval na to obžalovaný. „To si myslíš jenom ty,“ odpověděl mu kamarád zavražděné.

Podle znalce z oboru psycholog Michala Perničky byl obžalovaný na své partnerce vztahově závislý. „Motivace k činu vyplývá pravděpodobně z ohrožení vztahu, šlo o impulzní reakci. Jinak jsme nezjistili, že by u něj v době činu došlo k nějaké poruše vědomí. Resocializace je na místě, nicméně jenom v podobě režimového opatření. To znamená vyhnout se návykovým látkám. Určitě by bylo na místě léčení,“ uvedl psycholog.

Psychiatr Pavel Konečný nevyloučil, že pokud by A. S. na svobodě znovu začal pít, mohl by i znovu vraždit. „Posuzovaný trpí několika poruchami osobnosti, je emočně nestabilní, agresivní, impulzivní. Má nedostatečnou schopnost adekvátně reagovat a vyrovnávat se s nastalými problémy. Když chce dosáhnout svého cíle, tak použije pouze první variantu, která se nabízí, aniž by si uvědomoval následky. Prognóza resocializace je tedy nepříznivá. Musel by se trvale vzdát všech návykových látek. Jinak bude nebezpečný,“ konstatoval závěry svého posudku znalec. I on navrhoval ústavní protialkoholní léčbu.

A s tím se ztotožnil i senát, takže jakmile si A. S. odpyká svůj trest ve vězení, nastoupí na ústavní léčbu. Rozsudek ale není pravomocný. Státní zástupce, který muži navrhoval přísnější trest v rozmezí 18-20 let, si nechal lhůtu na rozmyšlenou. Stejně tak i obžalovaný muž. „Zdá se mi to být moc,“ reagoval A. S.  „Málo za to, že jste zabil matku svých dětí? Zkuste si to projít v hlavě,“ poznamenal na jeho reakci soudce.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x