Ve Smolině si připomenou účast rodáka Valčíka na atentátu na Heydricha

Uctění památky plk. Valčíka a obětí nacistické okupace (Foto: MěÚ V.K.)Uctění památky plk. Valčíka a obětí nacistické okupace (Foto: MěÚ V.K.)
Uctění památky plk. Valčíka a obětí nacistické okupace (Foto: MěÚ V.K.)
Co se děje 25. 5. 2018 | Autor: Irena Frolová

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Hrdinský skutek rodáka Josefa Valčíka i oběti padlé kvůli nacismu si v sobotu připomenou u památníku ve Smolině ve Valašských Kloboukách. Valčík se za války podílel na atentátu na Reinharda Heydricha, sdělila serveru Zlin.cz mluvčí radnice Lenka Zvonková.

Připomínka oběti Valčíka i dalších padlých za nacistické okupace začne v 10.00 slavnostní bohoslužbou. „Letos 27. května uplyne 76 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora, události, která se dramaticky otiskla do dalšího osudu našeho národa,“ uvedla Zvonková.

Atentát byl ojedinělou akcí na představitele nacistického Německa. Heidrych na jeho následky za několik dní zemřel. Reakcí bylo vypálení obcí Lidice a Ležáky a poprava mnoha osob.

Valčík se narodil ve Smolině, části města Valašské Klobouky. Na atentátu, který provedla dvojice Jozef Gabčík a Jan Kubiš, se podílel spolu s odbojáři ze skupiny Anthropoid. „K účasti na vzpomínkovém setkání zveme nejen občany Smoliny, ale i ostatní veřejnost. Na oběti nacistické okupace i na samotného příslušníka protinacistického odboje a člena výsadkové skupiny Silver A Josefa Valčíka vzpomeneme zádušní mší svatou a pietním aktem u jeho památníku,“ uvedla starostka Eliška Olšáková.

Na bohoslužbu naváže pietní ceremoniál, který započne kladením věnců. „Poté zazní slavnostní projevy starostky a hostů a bude uctěna památka obětí. Akt ukončí vzdání vojenských poct a státní hymna,“ dodala Zvonková.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam