Expolicista, který měl dávat tipy vykradačské bandě, je nevinný. Soudu chyběly důkazy

ZLÍN – Bývalý kroměřížský kriminalista Stanislav Moric, který měl dávat tipy vykradačské bandě, je nevinný. Takto rozhodl v pondělí senát zlínského krajského soudu. Ten expolicistu zprostil obžaloby kvůli absenci hlavních důkazů. Osmapadesátiletému muži přitom hrozilo až dvanáctileté vězení.

Celý případ měl řadu mezer. Veškerá obžaloba stála hlavně na výpovědi svědka, který je však mrtev. Šlo o Karla Glace, který patřil společně s dalšími dvěma muži, Petru Perútkovi a Janu Salátovi, k partě lidí, která měl mít v letech 2012-2014 na svědomí desítky vloupání do firem či domů po celé Moravě. Této zlodějské bandě měl za úplatu dávat tipy právě Stanislav Moric, který v té době pracoval u kroměřížské policie jako kriminalista. Kromě toho jim také měl dávat informace o probíhajícím vyšetřování. Alespoň to tvrdil Karel Glac. Ten se však už soudu nedočkal, protože před časem zemřel při autonehodě. Ostatní dva jeho kumpáni nakonec odešli za krádeže od soudu s podmínkami, protože žaloba neměla proti nim potřebný řetězec důkazů.

Případ bývalého kriminalisty se po letech šetření dostal nakonec před zlínský krajský soud. Muž od počátku tvrdil, že je to všechno nesmysl. Podle něj se mu jenom někteří lidé z „podsvětí“ chtěli zřejmě pomstít za to, že po nich šel. Nicméně nepopřel, že se s Glacem znal, a dokonce se s ním běžně stýkal. „Poprvé jsme se potkali při mé práci. Tehdy jsem ho ještě s jedním mužem zadržel, kvůli prověření jednoho trestného činu. Protože se nic neprokázalo, pustil jsem ho na svobodu. On se ale znal s mou přítelkyní, takže jsme se s ním i jeho rodinou občas stýkali,“ připustil ve své výpovědi Moric. Několikrát byl i Glac u něj doma, stejně tak i on u něj. Podle slov bývalého policisty jeho přítomnost prý toleroval jenom kvůli své přítelkyni.

Kriminalisté ale při domovní prohlídce našli u Morice pár věcí, které pocházely z vykradených bytů a firem. „Věci jsem koupil od Glace, nevěděl jsem, odkud to pochází,“ hájil se bývalý kriminalista. Ten nakonec po patnácti letech svého působení ve sboru odešel. Právě známosti s Glacem, kradené věci u něj doma, byly jedním z několika důkazů, které proti němu žaloba měla. A dalším důkazem měla být také tajná schránka v peřináči, který Moric ve svém volnu vyráběl pro svého známého. Toho však někdo vykradl a vybral i tajnou schránku, kde měl více než 300 tisíc korun. Podle okradeného muže nikdo jiný o této skrýši nevěděl, než jeho rodina a Moric, který ji udělal.

Ale podle soudu ani jedna věc neukazuje na to, aby mohl Morice skutečně uznat vinným. „Ano, je podezřelé, že se u něj našly předměty z krádeží. Ano, je pravdou, že dělal ten peřináč. Je nutné se ptát, zda to jsou skutečnosti, které jednoznačně ukazují na vinu. Shodli jsme se, že ne, ale stěžejní je, hlavně neodsoudit nevinného,“ vysvětloval své rozhodnutí soudce Radomír Koudela s tím, že senát ale určité podezření má. „Je podivné, že si obžalovaný kupuje od takových lidí věcí, kteří sami kradou. Je to s podivem a je to i na to, aby takový člověk odešel od policie, protože takto se policista nechová. Ale pokud tady přetrvává nejistota, i když máme jisté podezření, tak nemůžeme rozhodnout jinak,“ podotkl předseda senátu. Podle něj je však na vině i špatné práce Generální inspekce bezpečnostních sborů, která šetří trestnou činnost policistů. „To, co GIBS předvedl, tak to byla hodně špatná práce. Chyběly sledovačky o tom, s kým se stýkal, kdy a kde,“ konstatoval soudce.

Případ ještě není pravomocný. Státní zástupce si totiž ponechal lhůtu pro případ odvolání se k vrchnímu soudu.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x