V Uherském Brodě se uskuteční tradiční Bílokarpatské slavnosti

foto: město Uherský Brodfoto: město Uherský Brod
foto: město Uherský Brod
Co se děje 3. 6. 2018 | Autor: Irena Frolová

UHERSKÝ BROD - V Uherském Brodě se od pátku 8. do neděle 10. června uskuteční Bílokarpatské slavnosti. Myšlenkou slavností je znovu vyzvednout Uherský Brod jako přirozené centrum obcí z obou stran Bílých Karpat, serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí uherskobrodské radnice Elen Sladká.

Samotné pohoří Bílých (Bielych) Karpat je nezaměnitelným přírodním a geografickým útvarem s pozoruhodnostmi, které se nenachází nikde jinde. Navíc hřeben Bílých Karpat je jakýmsi poutem dvou národů, Čechů a Slováků, které historicky nedokázaly rozdělit ani hranice panství, království či států. Oblast Bílých Karpat se rozprostírá od Střelné a Valašských Klobouk po Sudoměřice a potažmo Skalici na Slovensku, Je to pás o délce 110 kilometrů a asi 30 kilometrů šíře.

"Bílokarpatské slavnosti budou tradičně tvořeny třemi samostatnými programovými bloky. V pátek 8. června to bude Bílokarpatská noc, v sobotu 9. června tradiční Brodský jarmark a v neděli se představí v komponovaném pořadu nazvaném U nás doma obce a regiony Uherskobrodska," konstatovala Sladká.

Páteční Bílokarpatská noc na Masarykově náměstí bude opět patřit především milovníkům rocku a popu. Během večera se představí zpěvák, rapper a básník Lipo. Po něm obsadí pódium kapela z jesenických hor O5 a Radeček. Na podobnou strunu zahraje také Jakub Děkan, který je známý tím, že svá vystoupení vždy doprovází humornými poznámkami a tanečními kreacemi. Rockovou smršť pak slibuje kapela Gate Crasher. Mezinárodní rozměr páteční noci dodá vystoupení hostů z Holandska, a to skupin Wallenkraiers (Vrány z pevnosti) a Slagwerkgroep.

Sobotní akce se budou konat na Masarykově náměstí, v zahradě Panského domu, v Domě dětí a mládeže a v prostoru za Muzeem J. A. Komenského. Náměstí ožije už dopoledne jarmarkem lidových výrobků, k poslechu bude již tradičně vyhrávat Orchestr Stanislava Sládka při DDM Uherský Brod. V odpoledním kulturním programu, který začne ve 14.00 hodin, vystoupí stálice naší hudební scény - skupina Buty. Především v lidovém tónu se představí heligonkáři, po nich vystoupí holandské hudební soubory Wallenkraiers a Nardinc. Vystřídá je zcela jiný žánr v podání zpěvačky Kateřiny Knapové a opět naprosto jiný hudební styl předvede skupina Camerata, která se zabývá se interpretací staré lidové hudby a její repertoár tvoří z velké části staré lidové písně české, moravské, slezské, francouzské, skotské a italské. Na závěr se návštěvníci mohou těšit na vystoupení skupiny Rangers, které se ponese v rytmu české country music. V rámci sobotního doprovodného programu mohou děti navštívit selský dvůr na s výstavou drobného domácího zvířectva na zahradě Panského domu nebo prezentaci a představení kroužků Domu dětí a mládeže v atriu muzea.

Nedělní program se ponese v duchu představení obcí a mikroregionů z Bílých Karpat a také jejich hostů. "Už dopolední nabídka akcí je více než bohatá. V prostoru za Muzeem J. A. Komenského se mohou lidé těšit na ukázky činnosti kynologického klubu. Pro děti zde připravuje zábavu Dům dětí a mládeže. Chybět nebude skákací hrad, motorové čtyřkolky a další atrakce," poznamenala Sladká. Na stadionu Lapač se pak uskuteční turnaj přípravek v kopané a na stadionu za sportovní halou se bude od 10.30 hodin konat dřevorubecká show s vicemistrem světa Martinem Komárkem. Dopolední program na Masarykově náměstí začne v 9.30 hodin a představí se v něm především dětské folklorní soubory. Odpolední program na Masarykově náměstí začne ve 13.00 hodin vystoupením dechové hudby Vlčnovjanka. Ve 14.30 bude následovat oficiální zahájení programu a scénka z historie Uherského Brodu v podání dětí z folklorního souboru Holúbek. I další vystoupení se ponesou ve folklorním duchu a na pódiu se představí soubor Cifra s cimbálovou muzikou Ohnica. Hosty ze slovenské strany hranice bude v nedělním programu zastupovat folklorní skupina Latovec z Dolnej Súče a folkovo-countryová formace Vinohrad ze Skalice. Zajímavé bude jistě i vystoupení souboru Compania de Danza Folklorica de la Ciudad de Mexico a skupiny Ktima, která nabídne ukázky lidových tanců a písní z Kypru.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam