Zlín Film Festival uzavřel půlmaraton, dva závodníci zkolabovali a skončili v nemocnici

ZLÍN - V pořadí 58. ročník Zlín Film Festivalu ukončil o víkendu festivalový půlmaraton. Dva závodníci skončili v péči lékařů, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

Poprvé za tři ročníky zvítězil český běžec Jiří Čípa a překonal traťový rekord s výsledným časem hodina, devět minut a 59 sekund.

Vynikající sportovní atmosféru vytvořilo během sobotního odpoledne několik tisícovek běžců a jejich příznivců v centru města Zlína. Na rozdíl od předchozích ročníků k nim počasí bylo letos milosrdné, během závodu se schovalo sluníčko a mírně pofukovalo. I to zřejmě mělo vliv na zdravotní stav závodníků. Letos byla situace lepší než loni, na místě akce byl stan záchranné služby včetně posádek s lékaři, mnozí účastníci tedy byli ošetřeni na místě. Do zlínské nemocnice, konkrétně na interní pohotovost, byli přivezeni dva účastníci půlmaratonu, oba s dehydratací. „U jednoho z nich si stav vyžádal hospitalizaci na standardním lůžku Interní kliniky pro rozvrat vnitřního prostředí, druhý závodník byl ošetřen na místě a propuštěn do domácí péče,“ uvedl Petr Fojtík, sloužící pohotovostní lékař. A dodal, že z pohledu podobných akcí lidé často podcení dostatečný trénink před závodem a přecení své schopnosti.

Hlavní závod odstartovala na náměstí Míru poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová společně s prezidentem Zlín Film Festivalu Čestmírem Vančurou. Přesně 1 275 závodníků tak vyrazilo na tratě čtvrtmaratonu i půlmaratonu, společně s běžci štafet.

Nejúspěšnějším závodníkem půlmaratonu byl brněnský běžec Jiří Čípa, který se zlínského půlmaratonu zúčastnil poprvé. „Závod to byl pěkný, líbila se mi hlavně ta první část trati směrem na Vizovice. Ta druhá v továrním areálu byla zase trošku těžší, protože to bylo mírně do kopce,“ zhodnotil trať vítěz zlínského půlmaratonu.

Do cíle pak doběhlo 496 účastníků půlmaratonu (14 nedokončilo), 392 běžců čtvrtmaratonu (dva běžci nedoběhli) a 92 štafet. Celkově tak letos pokořilo trať 1 256 (v roce 2017 to bylo 1 087) závodníků.

Nechyběl ani festivalový rodinný běh, kterého se zúčastnilo rekordních 400 dětí a rodičů. „Zájem byl letos opravdu veliký, celková kapacita závodu byla letos do posledního startovního místa zaplněna,“ doplnila výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová.