Stamilionové daňové úniky Romana Vaškůje stále nejsou dořešeny

Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)
Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 8. 6. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Deset minut. Takto dlouho trvalo ve Zlíně soudní projednávání případu kontroverzního podnikatele Romana Vaškůje. Jeho případ kolem daňových úniků, kde škoda dosahuje takřka 160 milionů korun, je u zlínského krajského soudu již potřetí. Dvakrát mu jej totiž vrátil Vrchní soud v Olomouci, kvůli doplnění důkazů. Jednání ale bylo odročeno, Vaškůj totiž poslal soudu písemnou námitku na podjatost.

Vrchní soud vrátil loni zlínskému případ s tím, že je nutné zajistit k případu odborné vyjádření Generální ředitelství cel. Tuto zprávu senát již má, ale Vaškůj společně s dalším obžalovaným Stanislavem Nedbálkem podali soudu písemnou námitku na možnou podjatost zaměstnance, který tuto zprávu zaštiťoval. Oba obžalovaní upozornili, tento člověk v minulosti působil jako správce daně společnosti Total, která prodávala Discovery Travel, kolem které se celá obžaloba točí, letecký petrolej. „Návrh jsme akceptovali a soudu proto bude odročen na srpen, kdy bude předvolaný jiný jeho zaměstnanec,“ uvedla předsedkyně senátu.

Vaškůj a ani Nedbálek se přitom jednání nezúčastňují. Vaškůj navíc více než rok pobývá v zahraničí, zejména v Rakousku, ale také v Itálii či Lichtenštejnsku. A policii se jej zatím nepodařilo dostat zpět do Česka. Svůj případ ve Zlíně ale sleduje a k pátečnímu projednávání mimo svou stížnost na podjatost zaslala i řadu písemných dokumentů. Z jednání se omluvil údajně kvůli zdravotním problémům.

V kauze, která sahá až do roku 2004, figurují celkem tři lidé. Roman Vaškůj, Radomír Vybíral a Stanislav Nedbálek. V případu šlo o nákup leteckého petroleje pro kunovickou společnost Discovery Travel, kde byl Vaškůj společníkem. Palivo mělo být použito v letadlech, díky čemuž nepodléhalo zdanění. Podle obžaloby ale značná část petroleje byla smíchána s naftou a skončila u prodejců pohonných hmot. Nákup petroleje měl dojednávat Vaškůj, Radomír Vybíral měl údajně zajišťovat financování nákupu a distribuovat pohonné hmoty na čerpací stanice. Nedbálek podle obžaloby podepsal smlouvu mezi dodavatelem a Discovery Travrel, přičemž věděl, že část leteckého petroleje bude využita jinak. Trojice mužů ale svou vinu popírá. „Žádný trestný čin jsem nespáchal, cítím se být nevinný,“ prohlásil na jednom z minulých líčení Nedbálek.

Trojici hrozí desetileté vězení. Zlínský krajský soud je už odsoudil dvakrát. Naposledy poslal Vaškůje na 8 let za mříže, Nedbálka potrestal šesti lety, Vybíral si odpykává souhrnný třináctiletý trest ještě z předešlé daňové kauzy. Vaškůj byl v roce 2009 odsouzen na 7,5 roku za jiné daňové úniky, z vězení byl v roce 2012 podmíněně propuštěn

Jednání bude pokračovat 13. srpna a není vyloučeno, že tentokrát už padne rozsudek. Zda se jej za dva měsíce zúčastní i Vaškůj, jisté není.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam