V  klobouckých ulicích přibudou opatření k  zasakování dešťové vody

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Město Valašské Klobouky začíná na svém území budovat drobná opatření, jejichž prostřednictvím chce lépe hospodařit s dešťovou vodou. Čeho konkrétně se to bude týkat, přiblížila serveru Zlin.cz mluvčí kloboucké radnice Lenka Zvonková.

 V ulicích se například přeruší některé obrubníky, aby mohla voda odtékat k zasakování do zelených ploch, nová parkoviště bude budovat z vodopropustných materiálů a dešťovou vodu bude u veřejných budov zachycovat do nádrží a využívat ji pro zavlažování.

„Změna klimatu způsobuje stále častější dlouhotrvající sucha a nárazové přívalové deště. Hladina spodních vod klesá a lidé, kteří jsou závislí na zásobování z domovních studní, začínají mít potíže s dostatkem pitné i užitkové vody. Rozhodli jsme se proto nebýt lhostejní a připravit opatření, kterými se budeme na našem území snažit srážkovou vodu lépe využít,“ přiblížil místostarosta města Valašské Klobouky Martin Janík.

Na městských pozemcích, kde to bude s ohledem na místní podmínky možné, budou přerušeny obrubníky, takže dešťová voda namísto do kanalizace poteče k travnatým plochám. „První z takových úprav už si mohou lidé všimnout u dětského hřiště na sídlišti Palackého, kde se voda díky sníženým obrubám dostane z asfaltové komunikace do štěrkového vsaku a zavlaží okolní trávník. Další podobné úpravy chystáme u polikliniky, domu dětí a mládeže nebo pumptrackové dráhy pod sídlištěm na ulici Luční,“ dodal Martin Janík.

Podobně bude zužitkovávání srážek uplatňováno při stavbě nových parkovacích stání. Pro ně se bude využívat dlažba propouštějící vodu, jak je tomu například na revitalizovaném sídlišti Palackého. „U městských budov bychom v budoucnu chtěli řešit zadržování dešťové vody v rezervoárech a malých nádržích. Výborně už si s tímto úkolem poradila například mateřská škola, která k dešťovým svodům umístila sudy a vodu využívá k zalévání zahrady,“ dodal místostarosta.

K efektivnímu hospodaření s vodou mohou přispět také občané. „Doporučujeme vlastníkům domů řešit zasakování srážkové vody a její spotřebu přímo na místě, kde spadne, nikoli její svedení do kanalizace. Při zavlažování dešťovkou se ušetří nemalé prostředky za pitnou vodu, jejíž cena je velmi vysoká. Nabízí se však také využívání podzemních nádrží nebo štěrkových vsaků na pozemcích,“ obrátil se k veřejnosti Martin Janík.

Zasakování pomáhá udržovat hladinu podzemní vody a šetří ji na období, která jsou srážkově chudá. Zároveň jde o prevenci proti povodním, protože zpomalení odtoku vody z krajiny snižuje riziko bleskových povodní.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x