Slonice Zola porodí už za pár dnů slůně. ZOO se chystá na porod

ZLÍN -  Už za pár týdnů se ve zlínské ZOO Lešná narodí historicky první mládě slona afrického v České republice. Ošetřovatelé se na jeho příchod pečlivě připravují. Pokud se vše povede, bude to prakticky celosvětový úspěch. Odchovat sloní mládě je totiž poměrně vzácné. Jenom za poslední rok se to na celém světě podařilo jenom u pěti mláďat slonů afrických.

 

Celá ZOO Lešná je prakticky už v plné pohotovosti. Dvaadvacetiletá slonice Zola má totiž každým dnem přivést na svět své první mládě. Slonice byla uměle oplodněna v září 2016 a v lednu loňského roku testy potvrdily, že slonice je březí. „Od té doby nám přibrala 150 kilogramů a vše se zatím vyvíjí podle našich představ. Hodně jsme slonům upravili jídelníček tak, aby nezpůsobil vydatný růst mláděte, což by mohlo mít při porodu fatální následky. Optimální váha mláděte by měla být v rozmezí 60-100 kilogramů,“ přiblížil ředitel zlínské ZOO Roman Horský. 

Podle něj bude především rozhodující samotný porod. „Chceme, aby Zola mohla rodit co nejpřirozeněji. Proto, pokud to vyloženě nebude nutné, nebudeme do tohoto procesu nijak zasahovat. Omezili jsme veškeré práce v okolí pavilonu a ke slonům mají přístup už jen ti chovatelé, na které jsou zvyklí. Věříme, že jsme udělali maximum pro to, abychom měli vše pod kontrolou, a přitom zajistili Zole co nejpřirozenější porod,“ vysvětlil ředitel Horský.

Zolu aktuálně ve dne i v noci hlídá celkem šest kamer a od tohoto týdne začnou ošetřovatelům i noční směny. „Symptomů, že nastává porod, je několik. Samice může být neklidná, pohyblivější, může častěji močit. Navíc prakticky denně jí odebíráme moč či krev, abychom zjistili množství hladiny progesteronu. Pokud klesne k nule, je to pro nás znamení, že porod začíná. A jakmile zpozorujeme některé z těchto náznaků, okamžitě přistoupíme k uzavření pavilonu a prostoru kolem venkovního výběhu, aby slonice měla co největší klid. Sami totiž nevíme, co všechno nás čeká,“ poznamenal hlavní zoolog Kamil Čihák.

Podle něj se totiž nelze na vše úplně tak připravit. Narození mláděte slona v zoologických zahradách je totiž poměrně vzácnost. „Podle našich informací se za posledních pět let narodilo v evropských zoo 23 mláďat, ale čtvrtina z nich do dvou dnů uhynula. Navíc víme, že případný umělý odchov slonů je velmi problematický a jedinci nejsou tak zdatní jako ve volné přírodě. Čeká nás spousta neznámých,“ podotkl zoolog.

Zoologická zahrada proto úzce spolupracuje s nizozemským odborníkem na slony Conem Mulem, který jim radí a pomáhá při přípravě na porod i na malé slůně. „Nevíme, jak se bude matka chovat, zda mládě přijme, jestli bude mít mléko a mládě zase vyvinutý sací reflex,“ vyjmenoval externí veterinář Dominik Gregořík jedny z mnoha problémů, které mohou u mláděte po porodu nastat. „Například pokud nebude mít Zola mléko, máme několik manuálů a receptů, jak jej vyrobit, aby složením odpovídalo tomu, co mládě potřebuje,“ doplnil veterinář.

První dny budou pro malé slůně tedy rozhodující. „Ale pokud půjde vše dobře, představíme návštěvníkům slůně už za pár týdnů. A pak nás čeká výběr jména,“ pousmál se ředitel zlínské ZOO Lešná Roman Horský.

Zlínská ZOO by se však mohla v nejbližších letech dočkat i dalších sloních mláďat. O umělé oplodnění se chovatelé snaží i u třiadvacetileté slonice Kaly. Prozatím proběhly dva pokusy o umělou inseminaci. Ale ani jeden nebyl úspěšný. 

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x