Kašava se pokusí získat významnou evropskou cenu

Foto: Zlínský krajFoto: Zlínský kraj
Foto: Zlínský kraj
Co se děje 12. 6. 2018 | Autor: Irena Frolová

KAŠAVA - Celkem 23 vesnic z devíti různých států soupeří o letošní Evropskou cenu obnovy vesnice. Je mezi nimi i obec Kašava ze Zlínského kraje, která byla do soutěže nominována na základě výhry v celostátním kole Vesnice roku 2016, serveru Zlin.cz to sdělil Jan Vandík z tiskového oddělení krajského úřadu.

Mezinárodní porota zahájila v polovině dubna vícestupňový proces hodnocení. Celkem pět hodnotitelských komisí během května a června absolvuje prohlídku všech zúčastněných obcí. Do Kašavy jedna z nich zavítá ve středu 13. června.

„Pro tříčlennou hodnotitelskou komisi jsme připravili nabitý a pestrý pětihodinový program. Její členy seznámíme s našimi aktuálními projekty a rozvojovými dokumenty, ukážeme jim základní a mateřskou školu, knihovnu, kostel, hasičskou zbrojnici či statek U Sluštíků, představíme naučnou stezku a křížovou cestu, přiblížíme činnost místních zemědělců a řemeslníků. Připraveny pro ně máme také ukázky lidové veselice nebo ochutnávky z našeho řeznictví či cukrárny," informoval starosta Kašavy Josef Jarcovják. Návštěva komise se v obci uskuteční v době od 10.00 do 15.00 hodin.

„Zástupci našeho kraje se v celostátním kole soutěže Vesnice roku v posledních letech pravidelně umisťují na nejvyšších příčkách. Jsem přesvědčen o tom, že mají co nabídnout i v mezinárodním měřítku. Proto pevně věřím, že se v evropské soutěži Kašavě podaří zúročit svůj potenciál," podotkl radní Zlínského kraje Jan Pijáček.

Výsledky soutěže budou známy na konci června, udílení cen se uskuteční 21. září v rakouském Flieβu. Vedle trofeje a plakety čeká nejúspěšnější účastníky také zapsání do elektronických „roadmap", na nichž lze na virtuálních mapách jedním klikem myší vyhledat nejlepší místa obnovy vesnice v celé Evropě.

Pořadatelem soutěže, která je od roku 1990 vyhlašována ve dvouletém cyklu, je Evropská pracovní společnost pro rozvoj venkova a obnovu vesnice ARGE.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam