Dynastie Nováků. Třikrát Jiří, třikrát tenis, třikrát fotbal

Foto: Zlin.czFoto: Zlin.cz
Foto: Zlin.cz
Sport 12. 6. 2018 | Autor: Jan Čada

ZLÍN - Krásné, kterak se mezi třemi Jiřími Nováky prolíná sport. A taky Prostějov se Zlínem. Tenis hráli nebo hrají všichni, fotbal se jim vrací zajímavými oblouky do života stejně tak.

Všechno to v Prostějově pár let po válce načal s  tenisovou raketou v tehdejších skromných podmínkách Jiří nejstarší. Hrál velmi dobře, ale časem přesedlal na fotbal.

"Chytal jsem v brance, mimo jiné dorosteneckou ligu a pak mne osud zavál do Zlína, kde jsem zakotvil na celý život," hlásil  dlouholetý tenisový rozhodčí na zlínské Vršavě při setkání se synem i vnukem stejného jména spolu s manželkou. Zrovna si připomínají 53. výročí svatby.

Prostřední Jirka, v minulosti člen světové tenisové elity, dodnes vynikající hráč a také trenér v Prostějově, přivezl do Zlína na áčkový turnaj dorostenců syna Jiřího a jeho dva kamarády, další naděje českého tenisu.

Jirka nejmladší, nedávno sedmnáctiletý student, zaujal nejen tenisem plným nápadů, ale také účesem, který se dnes mezi mladými zase tolik nevidí. "Šlo o sázku, vyhrál jsem mezi spolužáky," komentoval vlasový porost, který se líbil hlavně dědovi.

Novák nejstarší je původem z Prostějova, tenista, pak fotbalista a nakonec dlouhá léta Zlíňan jako poleno.

Jirka prostřední se v sedmnácti poté, co nasbíral první úspěchy na antuce ve Zlíně, přesunul do Prostějova, kde dodnes bydlí s celou rodinou. A po skončení vrcholové kariéry hraje tenis denně dále coby trenér a manažer spousty mladých svěřenců. Potatil se i v tom, že se dal spolu s dalším synem Jakubem na fotbal v dresu Hané Prostějov.

Tak bude zajímavé sledovat, jak to bude mít v budoucnu s domovem Jirka nejmladší. "No je to docela světoběžník, ale kdoví, třeba zase přilne ke Zlínu," směje se při setkání tří Jiřích Nováků zakladatel rodu.

Mimochodem i Jirka bude mít možnost předvést své fotbalové umění. Střela na branku s fotbalovým míčem bude určitě na repertoáru míčkového mnohaboje, kterým rodina i přátelé uctí na 3. ročníku Del Fotro cupu v létě blížící se kulaté životní výročí Jiřího Prvního.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam