Rok od obřího požáru v areálu Toma: Policie už má v rukou závěry šetření

Foto: HZS ZKFoto: HZS ZK
Foto: HZS ZK
Co se děje 13. 6. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

OTROKOVICE – Už za pár týdnů vyjde najevo, co bylo přesnou příčinou jednoho z nejničivějších požárů za poslední roky na Zlínsku. Jde o loňský požár v otrokovickém průmyslovém areálu Toma. Policisté na něm od té doby stále pracují. A jak se zdá, jejich šetření se pomalu blíží ke konci.

Je to už více než rok, co ve středu v noci ze 17. na 18. května po celých Otrokovicích rozezněly sirény hasičů. V průmyslovém areálu Toma vypukl obrovský požár. S ohněm bojovalo 17 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Plameny šlehaly vysoko nad střechu a z budovy se postupně ozývaly výbuchy tlakových lahví. „V jednom časovém úseku museli někteří hasiči opustit koše výškové techniky, protože žár nad objektem byl tak silný, že se jim začaly tavit obličejové masky dýchací techniky,“ uvedl tehdejší mluvčí hasičů Libor Netopil.

Ohroženi byli nejenom samotní záchranáři, ale i obyvatelé Otrokovic, protože do ovzduší stoupaly nebezpečné zplodiny. Po více než osmnácti hodinách zásahu měli hasiči konečně situaci pod kontrolou a požár se jim podařil zlikvidovat. Celková škoda se nakonec vyšplhala na 130 milionů korun. „U zásahu se vystřídalo 139 profesionálních i dobrovolných hasičů, a to i z Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Nasazeno bylo pětačtyřicet kusů techniky. A během zásahu jsme spotřebovali dva tisíce kubíků vody, třináct kubíků pěnidla,“ připomněla dále současná mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Jenomže od této událost uplynul už více než rok a stále nepadl verdikt, co nebo kdo za touto události stojí. „Šetření jsme ukončili teprve nedávno. Bylo to totiž složité a náročné. Bylo nutné udělat řadu expertíz, a to jak na místě, tak i v laboratořích. Komplikované bylo i samotné ohledání místa činu, protože hrozilo zřícení zbylých části budovy. Kromě odebraných vzorků také vyšetřovatelé vyslechli desítky lidí, kteří měli co dočinění s provozem budovy. Veškeré závěry jsme již předali policii pro další vyhodnocení,“ potvrdila mluvčí hasičů.

A tuto informaci potvrdila i zlínská policejní mluvčí. „Ano, v tomto týdnu obdržel náš vyšetřovatel závěrečnou zprávu k příčině tohoto požáru. Po jejím prostudování a vyhodnocení sdělíme k tomuto případu naše stanovisko,“ doplnila Monika Kozumplíková s tím, že to, zda padne nějaké obvinění či ne, bude jasné už za pár týdnů.

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam