Horko a přívalové deště způsobují v řekách hromadné úhyny ryb

Foto: Povodí MoravyFoto: Povodí Moravy
Foto: Povodí Moravy
Co se děje 14. 6. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ - Sucho, které trápí i Zlínský kraj, má souvislost také s hromadným úhynem ryb. Serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Sucho, silný až přívalový déšť a zase sucho. Tak vypadá v posledních týdnech počasí ve Zlínském kraji. Dlouhotrvající sucho a minimální průtoky v tocích v kombinaci s prudkými dešti mají za následek nejen rozvodnění menších toků, erozi a znehodnocení úrody, ale často stojí i za hromadnými úhyny vodních živočichů.

V období sucha, kdy v řekách teče málo vody, ztrácí voda na kvalitě. Nízké průtoky vedou k slabšímu naředění vody a horké počasí navíc způsobuje rychlé prohřátí vodního sloupce. Ve vodních tocích i v menších vodních zdržích tak často dochází k úbytku kyslíku a zhoršení životních podmínek vodních živočichů. Když dlouhotrvající sucho vystřídají krátké a prudké deště, vyprahlá krajina nedokáže tak velké množství vody v krátkém čase absorbovat. Dochází ke splachům zemědělské půdy s erozí a k výplachům kanalizací. Do řek s už tak nízkým obsahem kyslíku se pak dostávají splachy i znečištěné vody.

"Nízké průtoky, vysoké teploty a nedostatek kyslíku vytvářejí podmínky, ve kterých ryby velmi obtížně přežívají. Pokud k těmto faktorům přibude anomálie ve formě silně znečištěné vody ze splachů a z kanalizací či jejich odlehčení, může v těchto úsecích vodních toků bohužel dojít k úhynům ryb a vodních živočichů," řekl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Hromadné úhyny ryb trápí vedle vodohospodářů také ekology a rybáře. Situaci by pomohly dlouhotrvající mírné deště, které by vylepšily současnou nepříznivou vodní bilanci ve vodních tocích.

V případě nálezu většího množství uhynulých ryb prosí vodohospodáři o nahlášení události na vodohospodářský dispečink Povodí Moravy nebo na příslušný vodoprávní úřad.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam