Skupinu lachtanů ve zlínské zoo rozšířila samička Luna z Německa

Foto: Archiv ZOO ZlínFoto: Archiv ZOO Zlín
Foto: Archiv ZOO Zlín
Co se děje 15. 6. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN – Šestiletá samička Luna rozšířila skupinu lachtanů hřivnatých ve zlínské zoo. Do zahrady přijela z německé Zoo Bremenhaver, řekla serveru Zlin.cz mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková.

Začlenění samičky bylo bez problémů. „Proběhlo to velmi hladce. Lachtaní samec Oskar o Lunu projevil mimořádný zájem. Chovatelé už pozorovali jejich páření. Pro zlínskou zoo to znamená velký chovatelský příslib do budoucna,“ uvedla Bujáčková.

První dny po příjezdu strávila Luna v chovatelském zázemí. „Byla oddělená od ostatních lachtanů a postupně si zvykala na nové prostředí,“ informovala Bujáčková. Po několika dnech jí chovatelé umožnili vstup do venkovního bazénu, ostatní lachtani však byli po tuto dobu v zázemí expozice. Teprve poté se Luna začala seznamovat se samicemi a samcem. „Lunu jsme nejprve spojili s mladší samicí Fany a pak se starší Betty. K naší radosti vše proběhlo bez jakýchkoliv problémů. Lachtani žijí v harémech, které tvoří dospělý samec a několik samic, vztahy mezi samice bývají naprosto bezproblémové,“ uvedl hlavní zoolog Kamil Čihák.

Stejně zdařilé bylo i setkání se samcem. „Oskar od prvních chvil projevoval o Lunu mimořádný zájem. Krátce po seznámení ji navíc i pářil, takže jsme si nemohli přát lepší výsledek. Luna je v naprosto ideálním věku pro případné zabřeznutí,“ doplnil Čihák.

Chov lachtanů hřivnatých má ve zlínské zoo dlouholetou tradici. Návštěvníci je mohou obdivovat od roku 1988. První mládě přišlo na svět po deseti letech chovu, to prozatím poslední se narodilo v roce 2009. Celkem se ve Zlíně radovali ze sedmi mláďat. „Už delší dobu jsme se snažili rozšířit naši skupinu lachtanů o novou mladou samici. Nebylo to však vůbec jednoduché. Ačkoliv lachtany hřivnaté chová v Evropě 21 zoo, za uplynulý rok se podařilo odchovat pouze 2 mláďata,“ upřesnil Čihák. Podle jeho slov by zoo ráda do svého chovu v budoucnu získala ještě další mladou samici.

Návštěvníci zlínské zoo v prostorném bazénu nyní mohou obdivovat jedenáctiletého samce Oskara a tři samice, a to devatenáctiletou Betty, čtrnáctiletou Fany a šestiletou Lunu. „K expozici je ideální zavítat během krmení, které každý den probíhá v 10.30 a 14.00,“ přiblížila Bujáčková.

Lachtani hřivnatí žijí na pobřeží Jižní Ameriky. Dospělým samcům vyrůstá na krku hříva, která ještě umocňuje jejich mohutnost. Samci měří kolem tří metrů, jejich hmotnost se pohybuje kolem 300 kilogramů. Světleji zbarvené samice jsou daleko subtilnější. Dosahují délky kolem 1,5 až dvou metrů a váží od 120 do 150 kilogramů. Mláďata dospívají ve čtyřech až pěti letech. V přírodě se tento druh lachtanů živí rybami, sépiemi, chobotnicemi, korýši, nepohrdnou ani tučňáky. Ve zlínské zoo se jejich jídelníček sestává z mořských sleďů a makrel, kterých každý lachtan spotřebuje kolem sedmi kilogramů denně.

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam