Valašské Meziříčí má nové partnerské město Konin z Polska

Foto: MěÚ Valašské MeziříčíFoto: MěÚ Valašské Meziříčí
Foto: MěÚ Valašské Meziříčí
Co se děje 22. 6. 2018 | Autor: Irena Frolová

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Polský Konin se stal novým partnerským městem Valašského Meziříčí. Dohodu s primátorem polského města podepsal valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek, řekla serveru Zlin.cz mluvčí radnice Renata Votrubová.

Konin má 75 tisíc obyvatel, což je asi třikrát více než Valašské Meziříčí. „Kontakty jsme navázali už v roce 2016. Loni se naši tanečníci a hudebníci zúčastnili Festivalu partnerských měst v Konině a naopak oficiální delegace z Konina se zúčastnila našich dnů města v roce 2017,“ uvedla Votrubová.

Podle ní míval Konin před druhou světovou válkou 12 tisíc obyvatel. „Vyrostl však díky stavbě místní hliníkárny, která včetně obslužných provozů dříve zaměstnávala až 10 000 osob. Po útlumu zůstaly sociální problémy, situace se však rychle zlepšuje,“ informovala Votrubová.

K úspěchům města v poslední době patří například revitalizace nábřeží řeky Varta. Na protipovodňových valech vznikl nový bulvár s moderním mobiliářem. Řeka je i významnou vodní cestou. „Takzvanou městskou lodní tramvají se dá dojet na rozlehlá jezera vzdálená od města necelých deset kilometrů. Ta jsou známa jachtařským sportem. Před rokem byla poblíž města také postavena moderní spalovna komunálního odpadu,“ dodala Votrubová.

Valašské Meziříčí klade u partnerské smlouvy důraz na oblast kultury, školství, sportu, ale i na možnou spolupráci v oblasti rozvojových aktivit. Předpokládají se jak výměny umělců a sportovců, tak i příprava společných projektů zejména z programu Erasmus+, Visegrad fund, Urbact a Europe for Citizens. „Jsem velmi rád, že zastupitelstvo našeho města letos tuto smlouvu jednohlasně schválilo. Konin je krásné, perspektivní město, od kterého se máme co učit,“ řekl starosta Stržínek.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam