Zlínská a hradišťská nemocnice se zapojily do akce Život v kufříku

Foto: Nemocnice Zlínského krajeFoto: Nemocnice Zlínského kraje
Foto: Nemocnice Zlínského kraje
Co se děje 22. 6. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ – Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně a Uherskohradišťská nemocnice se zapojily do projektu Nadačního fondu La Vida Loca nazvaného Život v kufříku. Jeho cílem je sbírat do kufříku vzpomínky dětem mířícím do náhradní rodičovské péče, řekla serveru Zlin.cz mluvčí nemocnic Dana Lipovská.

Zástupci nadačního fondu a partnera projektu firmy Hamé předali nemocnicím kufříky. Dostanou je děti, které míří po narození do náhradní rodičovské péče. „Takových dětí je v každé nemocnici několik ročně,“ uvedla Lipovská.

Projekt má dětem pomoct. „Snažíme se vyrovnat znevýhodnění, které si tyto děti nesou do začátku svého života. Kufříky mají pomoci k tomu, aby měly nějaké uchopitelné vzpomínky. Kufřík obsahuje fotografie zdravotníků, kteří o miminko pečovali, knihu života se vzkazy od zdravotníků, osobní údaje o miminku, jeho první obleček nebo hračku a podobně,“ vysvětlila Iva Říhová, spoluzakladatelka Nadačního fondu La Vida Loca.

Podle ní je zmapování vlastní historie a lidí z okolí pomůže dětem přijmout minulost a vykročit sebevědomě a s láskou do dalších dní. Obě nemocnice se do projektu Život v kufříku zapojují poprvé. „Okamžiky kolem narození většinou zprostředkuje dítěti nejbližší rodina, ať už formou vyprávění, fotografií či předmětů z porodnice. Dítě, které je odloženo do babyboxu, nebo je vychováváno od narození mimo svou biologickou rodinu, je pak o tyto důležité informace ochuzeno. Život v kufříku mu může pomoci najít později odpovědi na otázky při hledání vlastní identity a místa v životě,“ řekla Irena Baroňová, zástupkyně primáře Dětského oddělení Uherskohradišťské nemocnice.

Primář Novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jozef Macko uvedl, že vítá každou aktivitu. „Ať už pomůže jakýmkoliv způsobem novorozeneckému oddělení, narozeným dětem, jejich matkám, nebo personálu. V tomto případě se navíc jedná o děti, které mají ztížený „vstup“ do života, o to více si vážíme spolupráce s nadačním fondem La Vida Loca,“ dodal Macko.

Společnost Hamé přispěla na projekt v obou nemocnicích částkou 60 tisíc korun. Kromě kufříků dostala jednotlivá oddělení také tiskárny s příslušenstvím. „Vzpomínky potřebujeme všichni, a pokud nám je nemůže zajistit biologická rodina, pomůže náš kufřík,“ doplnila marketingová ředitelka Hamé Lenka Vaněk.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam