Kauza nelegální výrobny cigaret: Bratři Lebánkovi si mají odsedět 5,5 roku

Co se děje 22. 6. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Pět a půl let natvrdo. Takové tresty dostali v pátek podnikatelé Ladislav a Jan Lebánkovi ze Zlína za to, že společně s dalšími muži padělali cigarety značky Marlboro. Dalších šest obžalovaných senát potrestal podmínkami v rozmezí od dvou do pěti let. Jozef Kajaba byl jako jediný zproštěn obžaloby. Ze všech devíti obžalovaných si verdikt vyslechli jenom Jiří Uhřík mladší a starší, Jozef Kajaba a Miroslav Drda. Ostatní se z jednání omluvili.

Nelegální výrobna cigaret měla být v průmyslovém areálu v Lužkovicích. Ten patřil právě bratrům Lebánkovým, respektive jejich firmě Vltava Holding a.s. V jednom ze skladů měla být nelegální výrobna cigaret. Podle obžaloby byly hlavními aktéry, právě bratři Lebánci, kteří měli zajistit stroj i tabák. A podle rozsudku se jim od května do srpna roku 2012 podařilo vyrobit více než 1,3 milionů kusů cigaret. Pokud by se jim podařilo vše prodat, připravili by tak stát na daních téměř o 10 milionů korun. Lebánci se však od počátku projednávání hájili tím, že s tím, co se dělo v hale, neměli co dočinění. Prostory prý pronajali Romanu Šulyokovi, což je člověk, který má bohatou trestní minulost, navíc figuruje v několika dalších kauzách. Šulyok byl původně také na listině obžalovaných, ale soud jeho případ vyloučil k samostatnému projednávání.

Podle soudkyně Ivety Šperlichová neměl senát žádné pochyby o vině Lebánkových.  „Při zákonem povolené prohlídce bylo zajištěno nakrabičkovaných, nakartonovaných, zabalených a připravených k expedici nejméně 1,3 milionu kusů cigaret. To je nesporný fakt, stejně jako zajištěné kilogramy nařezaného tabáku a odpadu. Při domovních prohlídkách, zejména v kanceláři obžalovaných, byly zajištěny rozpisy tabáku, rozdělení zisku, razidlo. Obžalovaní hodnověrným způsobem nedokázali vysvětlit, jak se to dostalo do prostor, kam měli přístup pouze oni,“ vysvětlovala soudkyně Iveta Šperlichová. Jak dále uvedla, oba Lebánci i v policejních odposleších vystupovali jako řídící osoby.

Stejně tak podle ní neměl soud pochyby o tom, že jim při tomto nelegálním obchodu pomáhali další obžalovaní, tedy Jiří Uhřík starší i mladší, Ladislav Zupka, Miroslav Drda, Radek Rajnoha, Marián Čiliak. „Všichni pracovali v tabákovém průmyslu, byli seznámeni s tím, jak to vypadá v legální továrně na cigarety. Bez pracovních smluv asi legální výroba neprobíhá. Museli si na místě vypínat mobil, aby nikdo nevěděl, kde jsou. Každému laikovi muselo být jasné, že jde o nelegální výrobu cigaret,“ podotkla soudkyně. Jediný, proti komu neměl senát žádné důkazy, byl Jozef Kajaba, který měl Lebánkům zajišťovat dovoz tabáku. Proto jej také soud zprostil obžaloby.

Ladislav i Jan Lebánek dostali ještě od soudu peněžitou pokutu. Zaplatit musejí každý půl milionu korun, navíc nesmějí pět let podnikat. A to není vše. Jejich společnost Vltava Holding a.s., které patřily sklady v Lužkovicích, musí zaplatit pětimilionovou sankci.

Rozsudek je jenom zčásti pravomocný. Jiří Uhřík mladší i starší se vzdali práva na odvolání a své tresty přijali, ostatní si ponechali lhůty pro možné odvolání. Advokát vystupující za společnost Vltava Holding podal na místě odvolání.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam