Jak je důležité míti….tlumítko

ZLÍN - Kdo hraje tenis a nemá tenisový loket, jako by nebyl. Tedy jako by nebyl tenista. Oblíbený sport mezi rekreačními hráči přináší radost, ale taky tohle zpropadené prokletí, které umí dokonce na čas tenisty poslat mimo hru s bolestmi, které nejsou vůbec příjemné.

To připomíná špičkový zlínský tenista i chirurg Jiří Fiala. A přechází i do roviny vrcholového tenisu, který s oblibou sleduje. Na přetřes pak přichází i jedna pro mnohé naprosto nezbytná věc, malý doplněk zvaný tlumítko.

„Jde o poranění úponu natahovačů extenzorů,“ říká Fiala. Problém podle jeho slov zná téměř každý. Tlumítko pomáhá hlavně v pokročilejším věku bránit silným vibracím. Logicky musejí mít potíže i těžce zatěžovaní špičkoví hráči.

„Určitě, všimněte si třeba návleků na rukou takových es, jako jsou Kyrgios či Raonic, donedávna s nimi hrál i Djokovič po svých zdravotních trablech, teď už zase ne,“ všímá si lékař.

S troškou do mlýnice postřehů jde i zlínský trenér a výborný závodní hráč, vysokoškolský pedagog Jiří Svoboda.

„Tlumítko se podle mého názoru užívá proti vibracím, ale především proto, aby eliminovalo poněkud zvláštní zvuk,“ komentuje názor svůj i dalšího odborníka Libora Palase.

Co platí u rekreantů, kde užívá tlumítko na strunách téměř každý, nemusí být pravidlem u profesionálů.

„Bez této maličkosti hrají třeba Federer, Murray, Thiem, Serena Williamsová nebo Karolina Plíšková. A s ním? Nadal, Djokovič, Kvitová či Halepová. Tak si vyberte, je to opravdu padesát na padesát,“ směje se Svoboda.

„Každopádně platí, že jediný, kdo neměl s tenisovým loktem a zraněními vůbec vážné problémy je král Roger,“ dodává Fiala.

A je to prý tím, že hraje dokonale elegantně, nejčistěji úderově a řekněme předpisově podle ideálních nejen lékařských ale především tělovědných a estetických představ.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x