Klášťov, Hostýn, Buchlov. Co říkají pověsti

ZLÍNSKÝ KRAJ  - Jde o dost rozdílné vrchy. Klášťov, nejvyšší vrchol Vizovických vrchů, je těžko přístupný, ukryt v hlubokých lesích, turisty tu nepotkáte nijak často.

Dominanta Hostýnských vrchů je významné poutní místo a na vrchu Buchlov stojí stejnojmenný hrad, turisty velmi oblíbený. Přesto je jedno spojuje – všudypřítomný genius loci. O tom, že tato místa působila tajemně už na naše předky, svědčí pověsti, které se o nich tradují.

Čert, psi, býk…

Na Klášťov, hustě zalesněnou nejvyšší horu Vizovických vrchů, nevede cesta. Takže je tu klid. Ovšem ne vždy tomu tak bylo. Podle pověstí tudy například běhal čert, budující skalní útvar u Lidečka. Když viděl, že ten poslední už nestihne donést včas, zahodil ho právě zde. Další příběh je o majiteli dřevěného hrádku, kterému osud dopřál obrovské jmění, nikoliv už potomky. Než zemřel, svůj poklad na Klášťově zakopal. Jenže ouha, na toho, kdo by ho chtěl vykopat, číhali velcí černí psi, hadi a o půlnoci i zdivočelý býk. Prý tu žil jako poustevník i černokněžník, kterého se lidé báli – na vysoké jedli, vždy v pravé poledne, visel jeho zlatý čagan. Kdo se na něho podíval, už se nikdy nevymotal. I přesto, nebo možná právě proto, stojí Klášťov za návštěvu. Mimo jiné tu najdete naučnou stezku přibližující výsledky archeologických výzkumů, kterých zde bylo několik…

Tatary spláchla bouře

Svatý Hostýn je nejnavštěvovanější poutní místo v České republice. Kopec, na němž už v pravěku stávalo hradiště a je zde doloženo i keltské osídlení, dnes zdobí bazilika a křížová cesta od architekta Dušana Jurkoviče, byl podle pověsti dějištěm tragické i zázračné události najednou. Ve 13. století, kdy do Evropy vpadli Tataři, hledali právě zde lidé z okolí útočiště, místo poslední záchrany. Nájezdníci dotírali, lidem začala docházet voda. Proto se začali modlit k Matce Boží – na její přímluvu vytryskl pramen, navíc se strhla bouře. Blesky, hromy a valící se voda obrátily Tatary na útěk…

Mumie, Hildegarda i důkaz neviny

Každý správný hrad má svou bílou paní. Buchlov toho má ale mnohem více. Předně je tam mumie – jde o součást egyptologické sbírky. Jde o vyššího státního úředníka. To jsou zatím fakta. A teď to, co už zavání pověstí či legendou. Mumie prý vyzařuje negativní energie, duše asi nenachází v cizím prostředí klid. A navíc, právě v místnosti, kde je mumie uložena, se zjevuje černá paní Hildegarda. Když se tak stane, vždy to znamená nějaké neštěstí nebo blížící se pohromu. Další zajímavostí je asi starý strom na hradním nádvoří. Údajně připomíná zhruba čtyři stovky let starou událost. Zbrojnoš Jan Vlček upadl v podezření, že nechal při pronásledování schválně prchnout pytláka, snad svého přítele – dostal trest smrti. Přísahal ale, že je nevinný, a na důkaz toho že stačí zasadit malou lípu kořeny nahoru a že stejně poroste. Ortel byl odložen a čekalo se. Lípa se zazelenala a roste dosud.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x