Česká inspekce životního prostředí rozdala ve Zlínském kraji pokuty za téměř čtyři miliony korun

ZLÍNSKÝ KRAJ - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) provedla loni ve Zlínském kraji 625 kontrol a rozdala 93 pravomocných pokut za celkem 3 856 839 korun. Serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí ČIŽP Jana Jandová. 

V rámci celé republiky rozdali inspektoři 2 655 pokut ve výši 113 051 685 korun. Nejvíce pokut padlo za odpady (897), což je několikaletý trend. Celková výše pokut klesla oproti roku 2016 o asi 17 milionů korun. „Při zhruba stejné intenzitě kontrol jako v roce 2016 nebylo zjištěno tolik porušení zákona. Tato data potvrzují trend rostoucí disciplíny u větších podniků,“ řekl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

Z celorepublikového hlediska činila vloni nejvyšší pokuta dva miliony koruny. Dostaly ji tři subjekty. Mezi nimi byla také Správa železniční dopravní cesty, která si přísnou pokutu vykoledovala za kácení velkého množství dřevin bez povolení podél tratí na území celé republiky. To ve Zlínském kraji padaly podstatně nižší pokuty.

Zemědělské obchodní družstvo Poolšaví z Prakšic dostalo v rámci Zlínského kraje nejvyšší pokutu, a to 208 710 korun. Osudnou se družstvu stala kontrola zaměřená na odběr podzemních vod ve čtyřech provozech zemědělských středisek, a to v obcích Havřice, Hradčovice, Prakšice a městě Kunovice. Při kontrole se ukázalo, že provoz po dobu deseti měsíců odebral podzemní vodu pro zásobování zařízení Farma pro výkrm a chov prasat Kunovice bez povolení k odběru podzemní vody, a to v celkovém množství 4 638 m3. Firma se sice odvolala, ale Ministerstvo životního prostředí pokutu potvrdilo a ta nabyla právní moci loni v únoru.

Další dvě nejvyšší pokuty putovaly do otrokovické společnosti Plastor a rožnovské firmy ESPO. Obě  firmy musely zaplatit sankci ve výši 100 tisíc korun. Plastor dostal pokutu za vypouštění odpadní vody obsahující zvlášť nebezpečnou látku trichlorethylen (TCE) do kanalizace společnosti TOMA. Navíc se ukázalo, že firma nakládala s nebezpečnými a zvlášť nebezpečnými látkami ve velkém rozsahu bez zpracovaného a schváleného havarijního plánu a ohrožovala tak kvalitu podzemních vod uložením TCE a dalších závadných látek na vodohospodářsky nezabezpečené ploše vedle provozovny. Rožnovská společnost ESPO si pokutu vysloužila za znečišťování ovzduší bez povolení Krajského úřadu Zlínského kraje,  konkrétně se jednalo o technologie aplikace nátěrových hmot.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x