Na Velehradě bude k vidění vzácná lebka svaté Ludmily

VELEHRAD - V rámci letošních Dnů lidí dobré vůle, které se na Velehradě uskuteční ve dnech 4. a 5. července, bude v Královské kapli baziliky vystavena také lebka svaté Ludmily. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí krajského úřadu Adéla Kousalová.

Dny lidí dobré vůle se uskuteční pod záštitou olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera a hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka a letos se budou konat už podevatenácté. Akce souvisí s oslavou svátku slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje jako festival bohaté nabídky aktivit pro návštěvníky všech věkových kategorií, zejména pro rodiny s dětmi, ale nejen pro ně. Ve státní svátek 5. července je program soustředěn k duchovní podstatě slavnosti sv. Cyrila a Metoděje. Od rána se v bazilice konají bohoslužby, které vrcholí Národní poutní mší svatou.

Letos, kdy si připomínáme 100 let od vzniku samostatného československého státu, organizátoři zohledňují právě téma české státnosti. Návštěvníci Velehradu budou mít ve dnech 4. až 5. července zcela ojedinělou příležitost si v Královské kapli baziliky prohlédnout a uctít lebku sv. Ludmily, první české světice a jedné z patronek naší vlasti. Tato relikvie patří k nejvzácnějším skvostům Svatovítského pokladu a kromě výjimečných akcí bývá vystavována pouze jeden den v roce, a to na svátek svaté Ludmily 16. září na Pražském hradě. Po zbytek roku jsou ostatky uloženy v pokladnici svatovítské katedrály na čestném místě v blízkosti lebky svatého Vojtěcha a svatého Václava. Návštěvníci Velehradu si budou také moci prohlédnout výstavy Katolická církev a republika – 100 let či Masaryk a Svatá země.

„Jestliže kolébkou naší civilizace je křesťanství, je naší povinností tuto civilizaci zachovat – nejen ve smyslu tradice, ale pokračovat v ní dál. Jsem přesvědčen, že když civilizace vznikne na určitých hodnotách a tyto hodnoty se změní, změní se či zanikne i tato civilizace. A to je důvod, proč si připomínáme svatého Cyrila a Metoda a samozřejmě další osobnosti, které stály u základu našeho státu, jako je babička sv. Václava, sv. Ludmila. Český stát se stal součástí Evropy právě díky tomu, že přijal křesťanství,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Zlínský kraj letos navýšil finanční podporu pro Dny lidí dobré vůle, a to na 300 tisíc korun.

„Po organizační stránce je vše připraveno tak, aby se návštěvníci Velehradu cítili dobře. Zajistili jsme v centru obce fungování nového bankomatu, po kterém se lidé hodně ptali, a chyběl zde. Také se vloni osvědčila přípojka pro nabíjení mobilních telefonů a počítačů přímo v budově obecního úřadu,“ sdělil starosta Velehradu Aleš Mergental.

„Účastníky čekají tradiční a populární akce, jako je např. Velehrad dětem s Michalem Nesvatbou, soutěže ve fotbalových dovednostech s Antonínem Panenkou, pingpongový turnaj s Orlem, ruční přepisování Bible, koncert Mladí fandí Velehradu – letos se skupinou Mirai nebo večerní charitativní koncert s řadou známých hostů. Zahrají a zazpívají v něm Jiří Pavlica s Hradišťanem, Hana Zagorová s kapelou Boom!band, sólistka Národního divadla v Praze Marie Fajtová, Vašo Patejdl, zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů a velehradský sbor gymnázia Stojanov. Koncert bude v přímém přenosu přenášen Českou televizí a Dvojkou Českého rozhlasu,“ doplnil tajemník projektu Dny lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Tak jako každoročně, uskuteční se také letos na Velehradě mezinárodní setkání vozíčkářů. „Očekáváme asi 120 účastníků se zdravotním postižením zvláště z ČR, nicméně účast potvrdily i skupiny z Německa, Maďarska, Slovenska, Rakouska a Rumunska. Pomáhá nám přibližně stovka dobrovolníků, bez nichž by se akce podobného formátu vůbec nedala zorganizovat,“ uvedl Michal Umlauf, koordinátor projektu a vedoucí olomouckého centra Maltézské pomoci. Právě tato nezisková společnost organizuje setkání vozíčkářů ve spolupráci s Českým velkopřevorstvím Suverénního řádu Maltézských rytířů.

Dny lidí dobré vůle vyvrcholí ve čtvrtek 5. července v 10.30 hodin na nádvoří před bazilikou Slavnostní poutní mší svatou, kterou bude celebrovat Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Promluvu pronese Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský. Spolu s nimi budou mši svatou sloužit také čeští a zahraniční biskupové. Bohoslužba bude rovněž živě přenášena nejen křesťanskými, ale také veřejnoprávními médii.

Video

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x