Léto u hasičů? Rozhodně žádná nuda

Foto: archiv HZS ZKFoto: archiv HZS ZK
Foto: archiv HZS ZK
Okno do kraje 3. 7. 2018 | Zdroj: Šárka Šarmanová

ZLÍNSKÝ KRAJ  - Jako každá práce, i ta hasičů má své světlé stránky. A obzvláště přes léto, kdy jejich pomoc potřebují nejenom lidé, ale také zvířata. Na některé své letní zásahy tak zlínští krajští hasiči dodnes vzpomínají minimálně s pousmáním.

Když se kráva kutálí

Poměrně neobvyklý zážitek připravila zlínským hasičům jedna kráva. Během pastvy nedaleko Lutoniny na Zlínsku, nedopatřením se skutálela z nedalekého svahu. Při tom si poranila nohu. A protože její majitel nemohl zvíře sám vytáhnout, museli na pomoc vyrazit hasiči. „Ti pod zvířetem provlékli popruhy a za pomoci jeřábu krávu vytáhli ven a naložili ji na vlečku majitele. Ten si zraněné zvíře odvezl,“ připomněla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Když sami nemohou vzlétnout

Během léta měli hasiči „tu čest“ seznámit se blíže i s různými opeřenci. Například valašskomeziříčští záchranáři pomáhali vráně, která zůstala zachycena dvacet metrů vysoko, na vrcholku vysokého jehličnanu v lokalitě Na Jurajdě. Jeden z hasičů vylezl až na vrcholek stromu a vránu, která byla do větví zamotána rybářským vlascem, osvobodil. A otrokovičtí záchranáři si dokonce poradili i s mládětem čápa, který uvízl v drátech nízkého napětí v Napajedlech na Zlínsku. „Čáp visel bezvládně pod rodným hnízdem v drátech nízkého napětí a nejevil známky života. Ve chvíli, kdy velitel zásahu oznámil, že čáp je mrtvý, ten se probral k vědomí,“ pousmála se mluvčí hasičů. Velitel zásahu si nechal povolat výškovou techniku a pracovníka stanice pro záchranu ptactva. Před samotnou záchranou si ale hasiči museli poradit s rodiči. K tomu posloužil obyčejný smeták. Nakonec vše dobře dopadlo. Hasiči mládě osvobodili, a to putovalo na stanici pro záchranu ptáků v Buchlovicích.

Když zavoní klobása

Někdy však pomocná ruka či žebřík nestačí. A použít se musí i jiné „tajné zbraně“. Své o tom ví například valašskokloboučtí hasiči, kteří se při záchraně pejska dostali do zapeklité situace. Zvíře totiž uvízlo v kanálu a hasičům nechtělo jít vstříc. Naopak před nimi začal více ustupovat hlouběji do potrubí. „Bylo tak nutné změnit taktiku. Nejprve zachraňovanému odřízli cestu dále do kanalizace a pak použili připravenou domácí klobásku, kterou hasičům dala jedna z místních obyvatelek,“ popisovala jeden z nejkurióznějších případů krajská mluvčí hasičů.

Když rogalo neposlouchá

Štěstí v neštěstí. Své o tom ví i rogalista, který loni v červenci uvízl na stromě ve Štítné nad Vláří na Zlínsku. Hasičům dal docela zabrat, protože strom, na kterém rogalo uvízlo, byl v místě, kam se jejich vozy nemohly dostat. A tak museli hasiči i s nezbytným materiálem na místo pěšky. Pilot rogala visel asi patnáct metrů nad zemí, zavěšený v popruzích. Naštěstí nebyl zraněný. Členové lezecké skupiny sundali ze stromu pilota i jeho rogalo. Ten si nakonec svůj létající stroj složil a odjel domů.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam