Zlínská zoo začala jako první v Česku chovat zakrslého oslíka

ZLÍN - Zlínská zoo rozšířila kolekci chovaných zvířat o další nový druh, z nizozemské Zoo Amersfoort zahrada získala samce osla domácího miniaturního. Zlínská zoo se ta stala vůbec první českou zahradou, která tento druh chová, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková.

Willem, jak se sameček jmenuje, se narodil v prosinci 2016. Návštěvníci jej uvidí ve výběhu poblíž tropické haly Yucatan, který kdysi dávno patřil lipickým koním.

Adaptaci na nový domov a výběh oslík zvládnul skvěle. „Stačilo zhruba deset minut a z výběhu utekl. Protože je však poměrně krotký, netrvalo dlouho a přivedli jsme jej zpátky. Nicméně u výběhu jsme museli zajistit další technická opatření, aby se Willem během chvilky znovu neprocházel mezi užaslými návštěvníky,“ uvedl zoolog Kamil Čihák. Nyní je však již všechno tak, jak má být, a oslík si užívá prostorného výběhu.

Zlínská zoo je jedinou českou zahradou, která toto plemeno osla chová. „Rozhodli jsme se rozšířit kolekci chovaných domácích zvířat, která návštěvníci uvidí v jednotlivých oblastech zoo. V Etiopii k takovým patří ovce somálské, v australské oblasti pak zase ovce domácí. Miniaturní oslíci jsou tak dalším oživením našich domácích druhů zvířat,“ podotkl zoolog Kamil Čihák. Na světě existuje poměrně velké množství domestikovaných plemen oslů, kteří se odlišují velikostí nebo délkou a barvou srsti. Sameček osla domácího miniaturního je svým způsobem výjimečný. „V naší republice tohoto oslíka nikde jinde neuvidíte, v celé Evropě jej chová 23 zahrad. Dorůstá výšky zhruba kolem jednoho metru, váží kolem 80 kg,“ doplnil zoolog Čihák. Na potravu nejsou osli vůbec nároční. Ve zlínské zoo oslík dostává výhradně seno, které doplňují speciální vitamínové granule a samozřejmě sůl k lízání. Tito oslíci jsou poměrně dlouhověká zvířata, dožívají se až 35 let.

Sameček oslíka prozatím obývá prostorný výběh sám, to se však změní. „Již brzy bychom k oslíkovi chtěli přivést samičku a pokusit se o založení chovu. Prozatím alespoň ve výběhu umístíme několik oveček, aby Willemovi dělaly společnost,“ dodal Kamil Čihák.

Dnešní osel domácí se vyvinul domestikací osla divokého ze severní Afriky. I když některé druhy divokých oslů žijí i v Asii, rozbory DNA prokázaly, že původ našich domácích oslů je právě ze severní Afriky. Osel provází člověka mnohem déle než kůň. Nejstarší zmínky o oslech se objevují již ve staroegyptských dokumentech.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x