V Otrokovicích zavzpomínají na Tomáše Baťu

Tomáš Baťa (Foto: MěÚ Otrokovice)Tomáš Baťa (Foto: MěÚ Otrokovice)
Tomáš Baťa (Foto: MěÚ Otrokovice)
Co se děje 10. 7. 2018 | Autor: Irena Frolová

OTROKOVICE - V Otrokovicích si ve čtvrtek 12. července připomenou 86 let od úmrtí významného podnikatele, obuvníka Tomáše Bati staršího. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí města Romana Stehlíková.

"Pietní akt se v Otrokovicích uskuteční v průmyslovém areálu Toma u pomníku připomínajícího zřícení letadla, ve kterém Tomáš Baťa v červenci 1932 zahynul. V 11.00 hodin se zde sejdou představitelé města v čele se starostou Jaroslavem Budkem a dalšími hosty. Na pietní akt je zvána široká veřejnost," poznamenala Stehlíková.

Spolu s bratrem Antonínem ml. a sestrou Annou založil Tomáš Baťa senior roku 1894 ve Zlíně obuvnickou firmu Baťa a postupně z ní vytvořil rozsáhlý komplex výroby, obchodu, dopravy, služeb a financí, byl jedním z největších podnikatelů své doby. Koncem roku 1928 tvořila továrna komplex 30 budov. Koncern se rozrůstal a Baťa také podnikal v dalších sférách hospodářství (gumárenský, chemický, textilní, dřevařský průmysl a mnohé další). V roce 1931 vyráběl ve Zlíně, Otrokovicích, Třebíči, Bošanech, Nových Zámcích. Už dlouho předtím ale vznikaly také dceřiné společnosti po celém světě. Zemřel 12. července 1932 spolu se svým pilotem Jindřichem Broučkem při letecké nehodě, když ve svém osobním letadle letěl do Švýcarska, aby se zúčastnil otevření nové pobočky v městečku Möhlin. Do Möhlinu startoval z firemního letiště v Otrokovicích. Let byl kvůli mlze o hodinu odložen. Baťa však trval na odletu. Přesně osm minut před 6. hodinou ráno letadlo odstartovalo. Stroj ale spadl z výšky kolem 20 až 30 metrů poblíž továrny na Bahňáku.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam