Kraj hodlá zjistit, co způsobuje zápach ovzduší v Otrokovicích

Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Co se děje 11. 7. 2018 | Autor: Irena Frolová

OTROKOVICE - Zlínský kraj už vybral firmu, která se zaměří na identifikaci škodlivých látek včetně jejich zdrojů, které způsobují opakované problémy s kvalitou ovzduší v Otrokovicích. Serveru Zlin.cz to oznámil Jan Vandík z tiskového oddělení krajského úřadu.

„V Otrokovicích se setkáváme s opakovanými stížnostmi obyvatel na zápach v ovzduší. Monitoring realizovaný odbornou firmou nám umožní určit podíl jednotlivých technologií a zdrojů na znečišťování ovzduší v této lokalitě. Výsledek měření poslouží k přijetí konkrétních opatření i k tomu, abychom účelně stanovovali podmínky při povolování provozů zdrojů znečišťování ovzduší, jak nám stanoví zákon," uvedla radní Zlínského kraje pro životní prostředí a zemědělství Margita Balaštíková.

Monitoring bude realizován na minimálně 14 místech v katastru města Otrokovice, případně v jeho bezprostředním okolí. Odběrová místa se budou nacházet jak v průmyslových zónách města, tak i v obytné zástavbě, kde se vyskytují nejčastější stížnosti na zápach, a pro srovnání i na dalších místech. Zajištěny budou odběry prašného aerosolu, polétavého prachu, celkového prachu a těkavých organických látek (VOC), jako jsou styren, benzen, toluen či xylen. Následně budou provedeny speciální laboratorní analýzy odebraných vzorků.

Měření se uskuteční minimálně ve dvou kampaních, vždy po dobu jednoho celého týdne, a to mimo topnou sezonu, aby bylo možno vyloučit lokální zdroje vytápění. Výsledky by měly být známy do konce letošního listopadu.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam