Na Valašsku se chystá velká letecká show

Ilustrační foto (Foto: www.valk.cz)Ilustrační foto (Foto: www.valk.cz)
Ilustrační foto (Foto: www.valk.cz)
Co se děje 11. 7. 2018 | Autor: Irena Frolová

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Neobyčejnou podívanou nabídne v sobotu 14. července na letišti v Poličné u Valašského Meziříčí třetí ročník Aviatického dne. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí valašskomeziříčské radnice Renata Votrubová.

Leteckou show zpestří světový pilot Martin Šonka. Nebudou chybět komentované ukázky rádiem řízených modelů letadel či ukázky vzdušných sil Armády České republiky. Akce startuje v 11.00 hodin.

Program Aviatického dne je koncipován jako velkoprostorové divadlo na zemi i ve vzduchu. „Hlavní hvězdou Aviatického dne III bude opět mistr Evropy a vicemistr světa v letecké akrobacii Martin Šonka," prozradil za pořadatele předseda Valašského leteckého klubu Dan Jícha.

„Máme velké štěstí, že Martin má blízko k valašskomeziříčským modelářům a ve svém nabitém kalendáři si udělal čas a předvede nám své akrobatické umění. Tak jako loni budou mít diváci dostatek času se s tímto výjimečným pilotem osobně potkat, vyfotit a popovídat si s ním. Martin Šonka přislíbil, že přiletí již v dopoledních hodinách a bude mít dostatek času pro své fanoušky," sdělil starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

Umění Martina Šonky nebude to jediné, na co se mohou návštěvníci těšit. „Připraveny budou komentované ukázky rádiem řízených modelů letadel. K vidění bude obří maketa bombardéru z druhé světové války Boeing B-17 Flying Fortress přezdívaná létající pevnost nebo model legendárního stíhacího letounu Mig-15bis," upřesnil Jícha.

Na nebi se objeví také skutečný sovětský cvičný vojenský letoun Jak-52, poháněný hvězdicovým motorem o výkonu 400 koní. „Armáda České republiky bude na leteckém dni zastoupena bitevním vrtulníkem Mi-24, který si lidé budou moct prohlédnout opravdu zblízka. Velmi zajímavý bude bezpochyby i virník Pavla Březiny, který má jako jediný registrační značky a Pavel si s ním splnil sen, dopravit se virníkem na Václavák na kafe," pokračoval předseda Valašského leteckého klubu. V areálu bude také k vidění ukázka velmi populární „rodinné" kategorie RC expedice terénních aut v měřítku 1 : 10.

Jedním ze zlatých hřebů sobotního dne bude vystoupení členů skupiny Výzkumného ústavu Valašského letectva. „Modelářské vystoupení bude gradovat Bitvou o pálenicu v Poličnej. Bude se jednat o lehkou parodii na letecké bitvy z první světové války, doprovázenou komentářem a pyrotechnickými efekty," uzavřel Dan Jícha.

Areál letiště se fanouškům letectví otevře v 10.00 hodin. Program začne o hodinu později. Za vstupné zaplatí dospělí padesátikorunu, děti si celodenní show užijí zadarmo a neplatí se ani za parkování.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam